W dniu 04 września 2019 r. osoby starsze i  niepełnosprawne z parafii Matki Boskiej  Królowej Polski w Łebnie – po porannej Mszy Św. pod przewodnictwem naszego ks. kanonika, proboszcza Mieczysława Guzmanna udały się na wycieczkę krajoznawczą do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W dniu 1 września 1939 r. od strzałów na Westerplatte rozpoczęła się II Wojna Światowa, która trwała 6 lat.  Po upadku komunizmu można było ukazać całą prawdę o II Wojnie i dokonać potępienia jej sprawców. W Muzeum zwiedzono Wystawę  Stałą, która opowiada o drodze do wojny ,jej przebiegu oraz konsekwencjach. Budynek Muzeum ma kształt pochylonego graniastosłupa o wysokości 40,5 m i 14 m pod ziemią. Składa się z 3 części „Droga do wojny” ,”Groza wojny” oraz „Długi cień wojny” i została podzielona na 18 sekcji tematycznych. Muzeum pełni również funkcję edukacji, kultury i nauki.

Po zwiedzeniu Wystawy głównej nasza wycieczka – udała się statkiem zwanym „Muzeum na Wodzie „do Westerplatte. Przewodnik opowiadał o mijanych budowlach, widzieliśmy składy węgla, siarki, kamienia, pociętego złomu, obiekty Stoczni Remontowej, suchy dok, różne statki, Twierdzę Wisłoujście.

Po zejściu ze statku przewodnik zaprowadził nas drogą ok. 1 km pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. W czasie drogi opowiadał, że w 1924 r. Liga Narodów przekazała  Półwysep Westerplatte Polsce. Powstała polska składnica wojskowa. Załoga  składała się z2 oficerów,20 podoficerów i 66 żołnierzy, znajdowały się tam koszary  i 5 wartowni, do dzisiaj ostała się Wartownia Nr 1. W dniu 1 września 1939 r. o godz. 4.45 Westerplatte zostało ostrzelane przez pancernik” Schleswig-Holstein”, brała udział również piechota morska. Polacy pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego dzielnie się bronili przez 7 dni, chociaż wg planów Niemców, Westerplatte miało być zdobyte w 6 godz. W bohaterskiej obronie zginęło 15 żołnierzy a około 50 zostało rannych. Przewodnik udał się z nami do Wartowni Nr  1  i na cmentarz, gdzie w 1971 r. został pochowany mjr H.  Sucharski. W dniu 1września 2019  r. zostały tam złożone wieńce przez premiera M. Morawieckiego i członków  Rządu , które wszyscy podziwiali, my złożyliśmy skromny znicz.    Przy drodze do pomnika postawiono kilka nowych tablic informacyjnych.    Pomnik Obrońców Wybrzeża ma 25 m wysokości, składa się z 236 bloków granitowych ozdobionych płaskorzeźbami, na których wykonano napisy    upamiętniające  Obrońców Polskiego Wybrzeża, nazwy miejsc bitew morskich. 7 zniczy symbolizuje 7 dni obrony. Pomnik został odsłonięty w 1966 r. Pod pomnikiem w 1987 r był obecny nasz papież Jan Paweł II.   Przechodziliśmy obok budynku  Elektrowni – jedynym ocalałym w walkach, gdzie w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej  został wmurowany kamień węgielny – pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Podziwialiśmy uczestników  wycieczki, którzy   doszli pod pomnik w tym 88 l. pana i 2 panie 84 i 85 lat. Była to bardzo udana wycieczka, pogoda dopisała, uczestnicy dziękują Wójtowi Gminy Szemud za wsparcie finansowe.

Tekst i zdjęcia: A. Cirocka (PZC – parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie)