Piętnaście lat minęło jak jeden piękny dzień. No może tydzień. A czas ten przepełniony był zarówno blaskami radości – zwłaszcza wtedy, gdy z „Okna Życia” s. Samuela wzięła w ramiona pewną małą dziewczynkę. Były i te pochmurne dni, ale ze wstawiennictwem Matki Bożej Brzemiennej szybko mijały bezpowrotnie.

s. Samuela od 15 lat pełniła funkcję kierownika „Domu Samotnej Matki” w Matemblewie. Małgorzata Ciesielska, znana, jako Siostra Samuela ze zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia przez te wszystkie lata z ogromnym zaangażowaniem dbała o to, by mieszkanki „Domu Samotnej Matki” nigdy samotności nie doświadczyły.  Co roku niemalże 60-70 młodych kobiet znajdowało schronienie w tym wyjątkowym miejscu. Troska s. Samueli o każdego domownika przepełniona była miłością i zaangażowaniem. Codzienna praca siostry polegała m.in. na wyciszeniu napięć wynikających z zaskoczenia młodych matek faktem macierzyństwa, na pomocy w jego akceptacji i na możliwości nabycia praktycznych umiejętności w opiece nad dzieckiem. Niesiona pomoc owocowałanowym życiem i przemianą często poranionych serc.      

Matemblewo to również miejsce, gdzie znajduje się jedyne na terenie Gdańska „Okno Życia”. To właśnie m.in. siostra Samuela z ogromnym oddaniem pilnowała całodobowej straży, by móc o każdej porze dnia czy nocy śpieszyć z pomocą zostawionemu w „Oknie Życia” dziecku. Dotychczas stało się ono ratunkiem dla 3 nowonarodzonych dzieci.

s. Samuelo dziękujemy za Twoją obecność, radość, którą szczodrze rozdawałaś zarówno swoich podopiecznym jak i współpracownikom. A Ducha Świętego prosimy, aby obficie obdarzył Cię tymi darami, które w nowym miejscu pracy będą najbardziej potrzebne.