Miłośnicy kultury hiszpańskiej mogli poczuć wspaniała atmosferę podczas wyjazdu do zaprzyjaźnionej placówki Centrum im. św. Siostry Faustyny w Rumii. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci i właśnie w takiej atmosferze spędziliśmy nasz pobyt, na spotkaniu w hiszpańskich rytmach.

Zostaliśmy poczęstowani tradycyjnym hiszpańskim jedzeniem przygotowanym przez wolontariuszkę Ainoa  Conesa Rosique  i jej towarzysza z Sevilli. Kosztowaliśmy takie potrawy jak: Tapas: ser camembert z karmelizowaną cebulką i oliwkami, tortilla di Patatas i pasta pomidorowa z tuńczykiem do pieczywa, oliwie i jajku.

Po wzmocnieniu ciała odbyła się część artystyczna dla ducha. Wybiegł czarny byk na środek  udekorowanej w hiszpańskie flagi sali i odbyła się hiszpańska korrida- przebrana za zwierzę była Pani Dorota Kropińska, która jest pracownikiem Centrum. Żeby dłużej nie denerwować byka czerwonym odzieniem, należało wkupić się w jego łaski powiedzeniem wiersza lub zaśpiewaniem piosenki. Co wiązało się z nie lada wyzwaniem, ponieważ osób ubranych w ten kolor było niewielu.

Seniorzy domu dziennego pobytu przygotowali czerwone wachlarze w białe kropki oraz czerwone grzebienie, panie miały wpięte kwiaty we włosach, a panowie gustowne meloniki z czarną tasiemką (przerobiona plastikowa miseczka) oraz bordowy pas.

Następnie para Hiszpanów zagrała i zaśpiewała tradycyjne melodie, ucząc nas wszystkich radosnych okrzyków i oklasków w rytm muzyki oraz lekcji języka hiszpańskiego.

Były również tańce do popularnych piosenek min.: Los del Rio- Makarena, Ricky’ego Martina- Uno,does, tres. Powtarzaliśmy układ kroków i rąk wraz z wodzirejami imprezy.

Miłą niespodzianką była sesja zdjęciowa w przygotowanych specjalnie na tą okazję monidłach, na których widniała sylweta torreadora i tancerki flamenco. Ogromny zastrzyk energii, którą doświadczyliśmy udzielił się również Naszym mieszkańcom, którzy byli uśmiechnięci i pełni zadowolenia na twarzach.

Mamy nadzieję, że wkrótce powtórzymy gorącą atmosferę w naszym ośrodku organizując również Dzień hiszpański.