W dniach 13- 14.06.2012 w sali widowiskowej tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki obejrzeliśmy serię prezentacji scenicznych, które brały udział w X Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych. Podczas tego wydarzenia na scenie wystąpiły zespoły m.in. z Gdańska, Tczewa, Krakowa, Bytowa, Warszawy, Łodzi, Rybnika, a także Litwy, Rosji, Ukrainy i RPA.

W pierwszym dniu podziwialiśmy m.in. Teatr na Kółkach  z Kowałek z przedstawieniem       „ Nie- My – Krzyk”. Zrobił on na nas ogromne wrażenie piękną grą świateł i strojami scenicznymi. Zobaczyliśmy także grupę Figiel z Łęcznej z przedstawieniem „ Psychomachia” oraz grupę We Mgle z Gdańska z przedstawieniem „ Wyprawa na ryby”. Przeżyliśmy szok kiedy okazało się, że aktorami w tym zespole są wyłącznie osoby niewidome.

W drugim dniu przeglądu mieliśmy okazję zobaczyć m.in. grupę Youth Day Care Centre , Svajokliai z Litwy , pracownię „ Rodzina” z Koła oraz niesamowity teatr St. Martin Group z RPA ( och ta ciemna nacja ma poczucie rytmu i muzykę we krwi … ).

Wszystkie przedstawienia dostarczyły nam ogromnych emocji, zabawy i wzruszeń. Poruszały tematy lekkie i codzienne , ale także tematy trudne zmuszające do wielu poważnych przemyśleń. Wielkie uznanie dla organizatorów tej świetnej imprezy, pełen profesjonalizm. Za rok na pewno znów się tam pojawimy.