„Wyleczyć czasami, ulżyć często, pocieszyć zawsze.”

 

 Te słowa Cecily Saunders stały się drogowskazem XVII Jasnogórskiej Konferencji Naukowo Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów  Hospicyjnych w Częstochowie.

            Uczestnikami konferencji w Częstochowie byli lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i fizjoterapeuci z całego kraju, nie zabrakło przedstawicieli także naszego Hospicjum. Razem z koleżankami miałam okazję, w tym wyjątkowym miejscu, w jakim jest Sanktuarium Maryjne, poznać nowe trendy  w opiece paliatywnej, jak i doświadczyć duchowej refleksji.

             Zagadnienia poruszane na tym szkoleniu dotyczyły problemów terapeutyczno – pielęgnacyjnych oraz organizacyjnych, pojawiających się w opiece nad pacjentem w okresie terminalnym, a także znaczenia prawidłowych relacji interpersonalnych w zespołach.                      W programie uwzględniono także czas na spotkania z kulturą. Byłyśmy w Teatrze   im. A. Mickiewicza na spektaklu „Przyjazne dusze” oraz na koncercie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej.

            Mimo zimowej aury, atmosfera konferencji sprzyjała w nawiązywaniu nowych kontaktów, wymianie poglądów i doświadczeń, a obecność u stóp Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej napełniły nas nowymi siłami duchowymi i pozytywną energią do dalszej pracy zawodowej i realizacji osobistych planów.

 

Danuta Babicz