W poniedziałek, 30 lipca, Wicemarszałek Senatu – Pan Bogdan Borusewicz – odwiedził dzieci uczestniczące w pierwszym turnusie kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Warzenku. Dzięki wsparciu finansowemu Senatu – w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą – w tym roku w Warzenku możemy gościć dzieci polonijne z Białorusi. Na pierwszy turnus przyjechała do nas pięćdziesiącioosobowa grupa z Postaw i okolic. Razem z dziećmi z naszej archidiecezji pod okiem wolontariuszy-wychowawców przez prawie dwa tygodnie przeżyją mnóstwo przygód, poznają nowych przyjaciół, poszerzą swoją wiedzę na temat polskich tradycji i zwyczajów, nauczą się lepiej mówić po polsku, a przede wszystkim będą dobrze się bawić. W tym wszystkim towarzyszyć im będą SMERY, które są tematem przewodnim pierwszego turnusu.

Podczas poniedziałkowej wizyty Pan Wicemarszałek odwiedził m.in. „wioskę Smerfów” stworzoną przez dzieci i próbował odgadnąć domki poszczególnych postaci – gdzie mieszka Maruda, gdzie Ważniak, a gdzie Papa Smerf.

Projekt jest realizowany przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej przy współpracy z Caritas Polska a współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.