W dniu 15 maja 2017 roku nasi starsi parafianie z parafii Łebno, pod przewodnictwem ks. kanonika proboszcza  Mieczysława Guzmanna udali się na wycieczkę-pielgrzymkę do Torunia. W pięknym miesiącu maju – w czasie drogi mieliśmy okazję podziwiać wspaniałą mozaikę kwitnących pól rzepakowych.

      Toruń jest miastem oryginalnych zabytków przeszłości uznanych przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Ludzkości. Zwiedziliśmy kościół NMP pochodzący z 1343 r. bardzo bogato wyposażony w gotyckie freski, barokowe i rokokowe ołtarze i renesansowe gotyckie stalle. Następnie podziwialiśmy kościół św. Jakuba z IV wieku i katedrę  św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z I połowy XIII wieku. W katedrze tej znajduje się chrzcielnica ,przy której w 1473 roku był ochrzczony Mikołaj Kopernik -wybitny polski uczony i naukowiec. Znajduje się tam Ratusz Staromiejski, Muzeum i inne ceglane zabytki. Nie ominęliśmy kościoła akademickiego Św. Ducha z oryginalną Kaplicą Adoracji.      Radio Maryja w 2016 roku świętowało 25 lecie istnienia i powstało z ofiar słuchaczy. W Kaplicy zapoznaliśmy się z historią powstania, mogliśmy podziwiać pierwszą radiową kaplicę z figurą Matki Boskiej Fatimskiej – Patronki Radia. Obecnie z tej kaplicy jest nadawany Różaniec w Radiu Maryja i    TWTRWAM. W kaplicy znajdują się liczne wota – najwięcej jest obrączek ofiarowanych przez słuchaczy.    Następnie zwiedziliśmy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Świątynia jest wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Znajduje się tam szczególna relikwia – obraz Matki Boskiej Częstochowskiej  z prywatnej kaplicy papieskiej w Watykanie. Budowa świątyni  rozpoczęła się w 2012 r. a  konsekracja nastąpiła 18.05 2016 r. W dolnym kościele znajduje się Kaplica Pamięci Polaków, którzy oddali życie ratując Żydów w II Wojnie Światowej. Sanktuarium jest bardzo piękne, wszystkie postacie historyczne umieszczone w galerii wyglądają, jak w rzeczywistości. W Toruniu znajduje się także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej –mogliśmy zapoznać się z wyposażeniem sal, pokoi studenckich, pomieszczeń do rekreacji. Szkoła kształci w kilku kierunkach i specjalnościach. Wszystkie te dzieła istnieją dzięki ofiarności słuchaczy.

          Wycieczka-pielgrzymka była udana, pogoda dopisała. Zaopatrzeni w toruńskie pierniki wróciliśmy szczęśliwie do domu. Uczestnicy dziękują Wójtowi  Gminy Szemud za przekazane środki a z radością czekają na wycieczkę w następnym roku.                                                                                                                                                                

Opis i zdjęcia – Aniela Cirocka