Kiedy cały czas dzwonią nam w uszach słowa nowo wybranego papieża Franciszka opowiadającego o motywach decyzji dotyczącej imienia „nie zapomnij o ubogich”, a potem jeszcze „chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich”, Kościół w Polsce po raz 69 przeżywał Tydzień Miłosierdzia. Tym razem jego hasło brzmiało „Wiara żywa uczynkami”. Celem tego Tygodnia było przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. W jego przeżywanie włączyła się cała Caritas, która przecież na co dzień wykonuje różne prace na polu pomocy potrzebującym.

Również podopieczni Świetlicy „Pod Kasztanem” włączyli się w to dzieło. W czasie Wielkiego Postu wszystkie Kasztany – małe i duże – zbierały pieniążki do swoich wielkopostnych skarbonek. Jak co roku w tym czasie również przygotowywały najróżniejsze ozdoby na Kiermasz Świąteczny, który odbył się w Niedzielę Palmową przy kościele Św. Ignacego na Gdańskiej Oruni. Tym razem jednak cel tej pracy był inny. Pokaźną sumę z tych dwóch źródeł dzieci i młodzież wraz z wychowawcami przeznaczyli na zakup różnych przyborów do malowania (kredek, mazaków, garbki, plasteliny itp.) oraz kolorowanek, książeczek i gier. Wszystkie te rzeczy zostały sprezentowane dwóm oddziałom dziecięcym gdańskich szpitali.

Znajdą się oczywiście ludzie, którzy będą krytykować, że to tylko „akcja”, że to wszystko na pokaz. Tydzień Miłosierdzia ma być okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, ma nam o nim przypominać i jego uczyć. Jak najlepiej uczyć siebie i innych troski o potrzebujących? Żadne „gadanie” nie przyniesie takich efektów jak doświadczenie – a szczególnie doświadczenie jakiejś rezygnacji, ofiary. Podopieczni świetlicy nie mają wiele, ale każdy mógł coś dać, wrzucić do swojej skarbonki drobne „groszówki”, poświęcić czas, swoje zdolności na wykonanie ozdób wielkanocnych. Przyniosło to konkretne wsparcie dla, w tym wypadku, chorych dzieci, bo KAŻDY może stać się odrobinę UBOGIM, by innych choć trochę UBOGACIĆ. Malkontentów zapraszam, by choć raz spróbowali!

-c.Asia-

Zdjęcie pochodzi ze strony http://wzrastanie.com