22 października dla Naszego Domu, a tym samym mieszkańców i pracowników, to szczególny dzień- święto patronalne św. Jana Pawła II. Mieliśmy zaszczyt gościć tego dnia ks. prorektora Gdańskiego Seminarium Duchownego Krzysztofa Szerszenia, który celebrował Mszę Świętą, ks. Tomasza Kosewskiego, ks. Bartłomieja Zentkowaskiego, ks. Jarosława Brylowskiego, ks. Tadeusza Polaka, ks. Jerzego Kownackiego, ks. Januarego Kownackiego.

         Nie było w historii Polski i świata, osoby, która miałaby tak wspaniały, pozytywny wpływ, na bieg wydarzeń historycznych oraz ludzi na całym świecie. Aby uczcić pamięć o Papieżu Janie Pawle II przedstawiciele naszych mieszkańców: Pani Elżbieta Hoppe, Jadwiga Matczak i Ryszard Galczewski, zaprezentowali kilka wspomnień o naszym patronie i prawd, które nam przekazał. I choć minęło tyle lat od Jego dojścia to mieliśmy i mamy wrażenie, że wciąż jest obok nas. Święty, z którym mogliśmy spotykać się na co dzień i którego nauk słuchać, zaskarbił sobie w naszych sercach.  Mieliśmy wszyscy wielkie szczęście żyć w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Staliśmy się jego pokoleniem, pokoleniem nazywanym w skrócie J.P. II, pokoleniem, które nie tylko, że uczyło się na żywo, tego co starał się przekazać nam Papież, ale dzięki temu przeniesie Jego nauki na następne pokolenia.

         Nie zapomnieliśmy tego dnia również o kremówkach „Po maturze chodziliśmy na kremówki”- z uśmiechem wspominał Jan Paweł II w czasie pielgrzymki w 1999 roku, dodając po chwili: „żeśmy to wytrzymali, te kremówki po maturze…”, a chodziło o to, aby zjeść ich jak najwięcej. Jak przyznali dawni szkolni koledzy Papieża, Lolek zjadł 10 kremówek i ten wynik dał mu drugie miejsce, mówiąc szczerze Ja po jednej byłam najedzona do syta, a smakowały wybornie.

         Naszą uroczystość zaszczyciła również Rodzina Michalskich, przy której to akompaniamencie muzycznym mogliśmy celebrować mszę świętą, oraz pośpiewać wspólnie już w jadalni podczas dalszych uroczystości, serdecznie Wam dziękujemy Kochani!

Dobrego humoru dodał Ks. Tadeusz Polak prowadząc quiz wiedzy o Papieżu Janie Pawle II.

         W chwilach takich jak dziś każdy z nas miał moment, w którym mógł zastanowić się nad  sobą, pomyśleć o swoich kłopotach, radościach.

Podobnie jak światopogląd każdego z nas jest odmienny, tak nie ma gwarancji, iż moja opinia jest mniej słuszna od kolegi, koleżanki, czy kogokolwiek. Każdy z nas kocha, widzi, czuje oraz interpretuje fakty inaczej, indywidualnie. Większość ludzi posiada odmienne cechy charakteru. Są gwałtowni, ciągle wpadający w gniew i są też ludzie spokojnego usposobienia, którzy nigdy się nie gniewają. Bywają ludzie bardzo wyniośli i bardzo skromni. Są ludzie chciwi, którzy nigdy nie mogą się nasycić, są i o niewinnych sercach, którzy nie pożądają nawet tych nielicznych rzeczy, które są potrzebne ciału. Istnieją ludzie pragnący bogactwa, którzy nie nasycą się wszystkimi bogactwami świata, tak właśnie, z księgi Koheleta , cyt: – „Kto miłuje pieniądze, nie nasyci się pieniędzmi”. Istnieją ludzie o niewielkich potrzebach. Są ludzie, którzy głodują, by oszczędzać pieniądze, a to, co zjadają za własne pieniądze, zjadają w cierpieniu. Podobnie bywa ze wszystkimi innymi usposobieniami ludzi: są weseli i przygnębieni, podli i szlachetni, okrutni i współczujący, ludzie łagodnego serca i kamiennego serca. Znamy ludzi kultury, sztuki, nauki, władzy, również Kościoła. W większości są to nieskazitelne autorytety. Moim autorytetem wśród tak szerokiej rzeszy był, jest i pozostanie Polak Papież Jan Paweł II. Zapewne nie jestem odosobniona, czy też zaślepiony w ideach   płynących z nauk Jana Pawła II . Dla mnie najlepszą i najbardziej słuszną sprawą jest nauczyć się, jak żyć i postępować by kroczyć drogą prowadzącą środkiem. Drogą skromnego człowieka.

Dziękuję.