Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych lokalnej społeczności. Działania skierowane są do osób o różnym stopniu niesamodzielności w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów.
Cel projektu będzie realizowany poprzez:
Zadanie 1
Prace adaptacyjne budynku, w Rumi w celu stworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy.
Powstanie między innymi; pracowni terapeutycznych, gabinetu do pracy indywidulanej, sal rekreacyjno rehabilitacyjnych, wyposażenie kuchni.
W ramach zadania utworzonych zostanie 20 miejsc w ŚDS, 30 seniorów otrzyma wsparcie w ramach działalności Dziennego Domu Pobytu.
Zadanie 2
Działalność ŚDS, który będzie funkcjonował 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu.
Zatrudnienie 4 instruktorów/pedagogów oraz psycholog.
Zapewnienie dostępu do usług kulturalnych i rekreacyjnych przez Partnera projektu, Gminę Miejską Rumia.
W realizacji udział wezmą wolontariusze, których zadaniem będzie aktywne wsparcie uczestników w czynnościach terapeutycznych i procesie integracji.
Zadanie 3
Poprawę standardu świadczeń Domu Dziennego Pobytu, gdzie zatrudnieni zostaną dwaj opiekunowie oraz animator, co wpłynie na zwiększenie liczby uczestników oraz zapewnienie całodziennego dostępu do usług opiekuńczych
Współpracę z Partnerem, MOPS z Rumi, który zapewni specjalistyczne usługi opiekuńcze i rehabilitację fizyczną (basen, wyżywienie), udostępni wyjścia do instytucji kultury, wyjazdy, wycieczki.
Zadanie 4
Zapewnienie wsparcia uzupełniającego oraz zwiększenia dostępu do usług opiekuńczych dla 70 mieszkańców powiatu wejherowskiego.
120 osób będzie otrzymywało żywność z nowopowstałej Spiżarni.
Podniesienia kwalifikacji i kompetencji opiekunów, którzy objęci zostaną szkoleniami np. – opieki nad osobą niesamodzielną, układaniem diet dla osób starszych i chorych.
5 osób otrzyma wsparcie w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.
Utworzenie punktu wydawania żywności „Spiżarnia” gdzie zatrudnienie znajdzie osoba”.