Za nami pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty drugiego stopnia dla członków Szkolnych Kół Caritas. W poniedziałek po południu do naszego ośrodka w Warzenku zawitali wolontariusze SKC z Gdańska, Gdyni, Rumi i Żukowa. W sumie zebrała się grupa blisko 70 osób. Tematem szkolenia było pojęcie wolności. Wspólnie zastanawialiśmy m.in. nad tym, czym jest wolność, co to znaczy być człowiekiem wolnym, czy istnieją granice wolności… Temat bardzo ciekawy i dotyczący każdego z nas, ale jak się okazało niezwykle trudny. Dyskusje trwały do późnego wieczora. Rozmawialiśmy na temat tzw. „wolności od…” koncentrując się na tym, co odbiera nam wolność i analizując rozmaite formy zniewolenia, jakie grożą człowiekowi.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy Św., a potem pysznego śniadania. Tak przygotowani i w miarę wypoczęci rozpoczęliśmy kolejny blok zajęć, poświęconemu „wolności z…”. Ostatnia część szkolenia zaraz po obiedzie dotyczyła równie tajemniczo brzmiącemu zagadnieniu „wolności dla…”.

Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom Szkolnych Kół Caritas, którzy brali udział w szkoleniu, za wspólnie spędzony czas, ciekawe dyskusje, zaangażowanie oraz chęć i gotowość do dzielenia się swoimi refleksjami i doświadczeniami. Życzymy Wam równie dużo zapału i energii do działania w waszych Szkolnych Kołach. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas szkolenia pomoże Wam w mądrym korzystaniu z daru wolności.