Przeżywamy dziś na nowo tajemnicę Bożego Narodzenia: 

również dla ludzi naszego czasu rodzi się to Dziecię,
niosące światu zbawienie, a wszystkim ludziom radość i pokój.
Wzruszeni stajemy przed szopką, aby wraz z Maryją spotkać
Oczekiwanego przez narody, Odkupiciela człowieka.
                    
Jan Paweł II, Urbi et Orbi, Boże Narodzenie 2002

 

 

 

24 grudnia o godzinie 12:00 odbyło się w naszym Domu „ Spotkanie Wigilijne”. Tego dnia zaszczycił na swoją obecnością przyjaciel naszego Domu  Arcybiskup archidiecezji gdańskiej Tadeusz Gocłowski. Wszyscy goście, mieszkańcy oraz pracownicy w skupieniu czekali na rozpoczęcie wigilijnego obiadu. Nasza jadalnia na czas Świąt Bożego Narodzenia przybrała odświętny stój. Okna zostały przystrojone girlandami z lampkami, pod sufitem  zawisły piękne własnoręcznie wykonane białe śnieżynki. Na scenie stanęła przepiękna choinka, która została udekorowana przez naszą wolontariuszkę Panią Anetę. Pani Aneta zadbała również o eleganckie i gustowne przystrojenie naszych stołów. Aby wszyscy jak w rodzinie mogli zasiąść przy wspólnym stole dokonaliśmy małych zmian na jadalni. Stoły zostały złączone i nakryte białymi obrusami, przez środek upięto czerwony obrus ozdobiony złotymi gwiazdkami. Na stołach stanęły wazony z gałązkami świeżego świerku, gwiazdy betlejemskie oraz świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.  Ostatnimi smacznymi ozdobami były wigilijne potrawy przygotowane przez naszą kuchnię.

Uroczystą  wieczerze rozpoczął arc. Tadeusz Gocłowski, który wygłosił krótkie ale to bardzo ciepłe przemówienie. Zawarł w nim wiele miłych słów- mieszkańcom powiedział między innymi iż bardzo dobrze się wśród nich czuje, ponieważ sam też jest już Seniorem, złożył również wszystkim serdeczne życzenia bożonarodzeniowe.

Następnie został odczytany fragment pisma świętego, który to mieszkańcy wysłuchali z wielką uwagą,. Po uroczystym poświęceniu opłatka. arc. Gocłowski zaintonował fragment kolędy, którą to zaczęli śpiewać wszyscy uczestnicy wigilii. Po odśpiewaniu kolędy nadszedł czas na dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

Oprawę muzyczną naszej wigilii przygotowała dla nas rodzina Państwa Michalskich. Dzięki nim mogliśmy wysłuchać pięknych polskich kolęd, jak również włączyć się do wspólnego śpiewu.

Wigilijne dania przygotowali dla nas nasi kucharze. Nie obyło się oczywiście bez barszczyku, pierogów, ryby po grecku czy też w galarecie. Wigilijne potrawy nie dość że pięknie wyglądały to i znakomicie smakowały.

Na koniec naszego spotkania wszyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej oraz pacjenci Zakładu Opiekuńczo Leczniczego zostali obdarowani prezentami, które wcześniej Gwiazdor zostawił pod choinką.