W czwartek, 5 grudnia bieżącego roku, w Kawiarence naszego Centrum po raz kolejny gościliśmy lekarza geriatrę – dr Dagmarę Wiewiórkowską – Garczewską .

Z ogromną niecierpliwością czekaliśmy na to spotkanie, które było możliwe do zorganizowania  dzięki  środkom uzyskanym w ramach  realizowanego na terenie CPC

im. Jana Pawła II w okresie od 15 listopada 2013r. do 31 grudnia 2013r.  zadania z zakresu pomocy społecznej pt. „Zajęcia edukacyjno-informacyjne dla osób starszych, w tym mieszkańców DPS, na temat szkodliwych skutków  spożywania alkoholu”.

Głównym celem przeprowadzonych zajęć warsztatowych  było przekazanie przebywającym w placówce seniorom  niezbędnych informacji na temat pamięci i jej zaburzeń oraz szkodliwego wpływu alkoholu na mózg osób w podeszłym wieku.

            Dr Dagmara Wiewiórkowska – Garczewska w bardzo przystępny i ciekawy sposób zaprezentowała uczestnikom spotkania podstawowe informacje dotyczące pamięci. W/w zwróciła  uwagę na choroby, którym towarzyszą zaburzenia pamięci; opowiedziała o tym, jak można pamięć badać oraz od czego ona zależy i co ma na nią wpływ.

Przekazywane informacje Pani doktor urozmaicała interesującymi anegdotami oraz doświadczeniami z własnej praktyki. Nie zabrakło również ćwiczeń i zadań sprawdzających pamięć osób uczestniczących w spotkaniu. W tym celu korzystaliśmy ze sprezentowanych nam przez dr Wiewiórkowską – Garczewską materiałów w formie zeszytu z zadaniami usprawniającymi pamięć. Dzięki temu miłemu upominkowi część ćwiczeń obdarowane osoby będą mogły wykonać w zaciszu swojego pokoju, z korzyścią dla mózgu i pamięci!

            Kolejnym problemem poruszonym przez doktor geriatrę był szkodliwy wpływ alkoholu na mózg człowieka (zwłaszcza tego starszego, który  ze względu na wiek narażony jest na liczne choroby i zaburzenia). Intensywne picie, jak dowodzą naukowcy, może powodować rozległe i daleko posunięte zmiany w mózgu, poczynając od prostych luk w pamięci a kończąc na trwałym osłabieniu, które wymaga dożywotniej opieki. Nawet kilka drinków może prowadzić do widocznych uszkodzeń pamięci a duże dawki alkoholu mogą skutkować nawet utratą świadomości lub niemożnością przypomnienia sobie kluczowych szczegółów lub nawet całych zdarzeń z okresu odurzenia. Wielu uzależnionych od alkoholu  cierpi na niedobór tiaminy co prowadzi do poważnego zaburzenia mózgu tzw. zespołu Wernickiego-Korsakowa. Symptomy tego zaburzenia to splątanie umysłowe, paraliż nerwów odpowiedzialnych za poruszanie oczami i trudności w koordynacji mięśni. Innymi dolegliwościami osób często sięgających po alkohol mogą być: encefalopatia wątrobowa, zahamowanie wzrostu nowych komórek mózgowych, depresja, bezsenność itp.

Warto pamiętać, że alkohol może przyspieszać naturalne lub powodować przedwczesne starzenie się mózgu, prowadzić do kurczenia się przednich płatów mózgowych, przyspieszać osłabienie stabilności i zwiększać prawdopodobieństwo upadków.

            Wyposażeni w cenne informacje dotyczące pamięci i jej zaburzeń oraz wpływu na  mózg człowieka alkoholu uczestnicy warsztatów udali się do swoich pokoi z mocnym postanowieniem systematycznej pracy nad sobą i swoim umysłem. Zainteresowani tematem mieli jeszcze okazję osobiście porozmawiać z Panią dr Dagmarą Wiewiórkowską – Garczewską i rozwiać swoje wątpliwości  bądź zadać dręczące pytania, które nie padły podczas spotkania.

            Serdecznie dziękujemy Pani doktor za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo interesujących warsztatów, które (dzięki ogromnej wiedzy naszej prelegentki, łatwości nawiązywania kontaktu ze słuchaczami oraz umiejętności czytelnego i prostego prezentowania trudnych treści) okazało się nie tylko interesujące ale także bardzo potrzebne!