W dniu 28 października 2013 r. o godz. 14:00 w Centrum Pomocowym im. Jana Pawła II odbyły się „Warsztaty wiedzy o Szwecji”.

To już czwarte zajęcia edukacyjne „Świat dla Seniorów”, które są bezpłatną propozycją zajęć mającą na celu zapoznać najstarszych mieszkańców Naszego Domu z wybranym przez nich krajem.

Prowadząca zajęcia Pani Agata Biernacka z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą Szwecji (symbole narodowe, geografia, kuchnia, znane osoby, ciekawostki) oraz pokaz muzyki.

W ciekawej odsłonie Pani Agata przedstawiła ciekawostki związane z narodowymi potrawami i jest to grochówka, którą zjadają  tradycyjnie we czwartki, naleśniki, piją do wszystkiego mleko, dodają często do potraw cukier i uwielbiają kiszone śledzie- jest to przysmak z sfermentowanych śledzi bałtyckich. Popularnym deserem jest słodka Selma, Peppekakor- ciasteczka imbirowe, które są tradycyjnymi słodkościami Świąt Bożego Narodzenia. Prowadząca wspomniała również o antropologii pojęcia „szwedzkiego stołu”- czyli przyjęcia na stojąco. Słuchaliśmy repertuaru muzycznego grupa ABBA, która w 1974 r. wygrywając konkurs piosenki „Eurowizja” utworem „Waterloo” podbiła serca słuchaczy i zaczęła światową karierą,stając się najbardziej popularnym szwedzkim zespołem muzycznym.

Następna prezentacja na temat Polski odbędzie się w „Kawiarence” 25 października o godz. 14:00.

Serdecznie Zapraszamy.