Wakacje trwają w najlepsze, co widać na polanie przed Ośrodkiem Caritas w Warzenku. Właśnie w tym miejscu zarówno dzieci z Archidiecezji Gdańskiej jak i z Białorusi spędzają wspólny kolonijny czas. Dzisiaj w planie: zabawy na boiskach, malowanie na streczu, trampolina, zabawa z „glutami” i … spotkanie z bardzo miłym gościem.

Chwilę po godzinie 11.00 do ośrodka przyjechał ks. bp. Wisław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej przy Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie rozpoczęło się na dużej sali w nowym budynku, gdzie ks. Janusz Steć, dyrektora gdańskiej Caritas przywitał zarówno dzieci jak i ks. biskupa. Zaraz po przywitaniu ks. Janusz podziękował wszystkim zaangażowanym w to, aby kolonie te mogły się odbyć, m.in. wychowawcą, wolontariuszom, dobrodziejom, pracownikom ośrodka.

Następnie wszystkich zgromadzonych przywitał ks. biskup. „Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia” a także „ pragnę przekazać Wam błogosławieństwo od naszego Arcybiskupa.

„Kto z Was jest z Białorusi? A kto z naszej Archidiecezji? – Rozpoczął się dialog ks bp
z dziećmi. A kto z Was jest pierwszy raz w Polsce? A kto drugi?

A jakim językiem się porozumiewacie? Dzieci chórem odpowiedziały, że „każdym”. Szybko można było się zorientować, że bariera językowa wśród tych dzieci nie istnieje.

„Archidiecezja Gdańska nie tylko otwiera się na działania polonijne, ale jest też ich inicjatorem oraz organizatorem, co wspaniale widać właśnie w ośrodku Caritas” – podkreślił ks. bp. Kolonie w tym ośrodku, które już od wielu lat organizuje Caritas Archidiecezji Gdańskiej są znakomitą okazją dla dzieci, aby mogły uczyć się wzajemnie języków, poznawać swoją kulturę a dla dzieci z Białorusi dają możliwość poznania naszych okolic” .

Ks. Janusz Steć dodał, że w tym roku w naszej Archidiecezji również akcja „Tornister pełen uśmiechów” jest skierowana do dzieci mieszkających na wschodzie. Już spływają do naszej placówki wypełnione tornistry dzięki hojności i zaangażowaniu naszych diecezjan. Tornistry te gdańska Caritas przekaże za pomocą parujących tam księży na wschód do potrzebujących dzieci.

W trakcie spotkania dzieci pokazała ks bp jak spędzają czas w Warzenku – wszystko to widać było na prezentacji ze zdjęć. Nie zabrakło również wspólnych pokazów, tańców.

Na zakończenie ks bp rozdał dzieciom niezwykłe cukierki – krówki, na których widniał herb ks. bp Wiesława.

Projekt jest realizowany przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej przy współpracy z Caritas Polska a współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

 

Marta Szulc.