„Jesienna pora jest porą dla seniora”

Ryszard Galczewski

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, natomiast już kilka dni później 4 października nasi mieszkańcy wzięli udział VIII Miejskim Balu Seniora zorganizowanym przez Prezydenta Miasta Gdańska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Fundację „I Ty Możesz wszystko” w restauracji Hotelu Mercure-Hevelius w Gdańsku. Wśród zaproszonych gości byli m. in. mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i Rodzinnych Domów Pomocy oraz podopieczni Dziennych Ośrodków Wsparcia dla osób starszych oraz Kluby Seniora.

Mieszkańcy naszego Domu o 17:00  godz. odświętnie ubrani, przybyli do pracowni terapii zajęciowej, po czym udaliśmy się na korytarz w oczekiwaniu na taksówkę. Droga do hotelu upłynęła nam szybko i w wesołej atmosferze. W hotelu zostaliśmy poproszeni o pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni i udaliśmy się na salę, gdzie zostaliśmy przywitani słodkim upominkiem, każdy również otrzymał przypiętą do sukni wstążeczkę, następnie zaprowadzeni zostaliśmy do wyznaczonych przez organizatorów stolików. Bal rozpoczął się przemówieniem prezydenta Miasta Gdańska. W przemówieniu Pan Prezydent wyróżnił tych seniorów, którzy najbardziej angażują się w działania na rzecz aktywizacji osób starszych i społeczności lokalnej. Nagrodami były m.in. albumy z serii „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Następnie podany został obiad i ciasto. Wszyscy ze smakiem jedli przygotowane przez organizatorów posiłki, po czym rozpoczął się pierwszy uroczysty taniec – Polonez, w którym udział wzięli organizatorzy wraz z seniorami. Do tańca przygrywał seniorom zespół Lotos ze Świecia oraz grupa wokalna ABBA. Wielką atrakcją stał się występ tancerzy z Black Dance – Studia Tańca Ewy Czarneckiej. Szczególnie zachwycił nas występ najmłodszej pary 9-latków. Mieszkańcy ruszyli do tańca, gdy tylko usłyszeli pierwsze nuty wykonywanych przez artystów utworów. Bawili się chętnie i wesoło. Wieczór upłynął nam bardzo szybko, do Domu wróciliśmy w dobrych nastrojach, choć mieszkańcy nie ukrywali widocznego na twarzach zmęczenia.

Cały wieczór mieszkańcy wspominają jako bardzo udany, nie możemy doczekać się przyszłorocznego Balu. Mamy nadzieję, że będzie on równie udany.