31 lat po chrzcie Polski, w 997 r. z misją św. na wzgórze nieopodal Gdańska przybył św. Wojciech. Wobec tego, że Prusowie byli na etapie tworzenia nowego ustroju państwa, misja miała przyczynić się do tworzenia państwa chrześcijańskiego. Miała on również na celu zapewnienie spokoju na granicy pomorsko-pruskiej bez użycia wojska, rozładowanie napięcia na granicy Pomorza. Miejscem szczególnie związanym z podaniami o św. Wojciechu jest przedmieście Gdańska, noszące nazwę Świętego Wojciecha. To tu, wedle legendy św. Wojciech ochrzcił wiele mieszkańców dzisiejszego Pomorza.

 

Na Wzgórzu św. Wojciecha, każdego roku w kwietniu, odbywa się odpust ku czci św. Wojciecha, patrona Gdańska i całej archidiecezji.

 

Wczoraj pracownicy Caritas wraz z wiernymi z całej archidiecezji uczestniczyli w tego rocznym odpuście. Mszy św., z udziałem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego, księży diecezjalnych, przedstawicieli władz lokalnych, przewodniczył  Biskup Edward Janiak, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej.