W Centrum Pomocowym Caritas im. Jana Pawła II od 20 do 24 lipca został zorganizowany Tydzień Morski. Zaczął się klubem dyskusyjnym, który miał na celu wprowadzić naszych mieszkańców w tematykę związaną właśnie z tym tygodniem. Mieszkańcy dyskutowali na temat wspomnień związanych z wypoczynkiem nad morzem, mieli tez okazję zdobyć ogólną wiedze na temat Bałtyku.

Kolejną atrakcją w trakcie tygodnia morskiego był wyjazd na molo w Gdańsku Brzeźnie. W trakcie wycieczki można było podziwiać piękne widoki,przyglądać się statkom, karmić mewy, a przede wszystkim zrelaksować się słuchając szumu morskich fal. Wszystkim bardzo spodobał się ten wyjazd, pogoda była fantastyczna a nasi seniorzy wrócili w świetnych humorach i lekką opalenizną. W międzyczasie dla tych, którzy nie zdecydowali się uczestniczyć w wyjeździe, w kawiarence była okazja do tego by posłuchać opowieści o piratach z Karaibów oraz obejrzeć film dokumentalny o rabusiach morskich.

W środę z kolei, odwiedził nas Pan Stanisław, muzyk grający i śpiewający szanty oraz piosenki o tematyce morskiej. Występ odbywał się w ogrodzie, gdzie mieszkańcy oprócz słuchania muzyki mogli również skosztować pysznego ciasta, owoców i innych specjałów przygotowanych przez naszą kuchnię. Wszyscy byli pod wrażeniem bogatego repertuaru muzycznego, opowieści i anegdot, które Pan Stanisław przygotował. Nasi seniorzy mogli również sprawdzić swoje wiadomości na temat Morza Bałtyckiego biorąc udział w quizie morskim i zabawach specjalnie na tą okazję przygotowanych przez zespół terapeutyczno – opiekuńczy.

Następnego dnia odbyły się gry i zabawy na świeżym powietrzu. Mieszkańcy mieli możliwość zmagania się w różnych konkurencjach sportowych i sprawnościowych. Wszyscy bardzo zaangażowali się w proponowane zabawy. W trakcie zajęć sportowych czas umilała nam muzyka. W przerwach miedzy konkursami podano kawę, herbatę, zimne napoje oraz ciasta i owoce. Jednak wszyscy bez wyjątku oczekiwali na grilla, który był atrakcją tego dnia.

Podsumowaniem tygodnia morskiego było spotkanie w kawiarence i oglądanie zdjęć z całego tygodnia. To był bardzo ciekawy i aktywny tydzień, który zachęcił mieszkańców do wspólnej zabawy i rozrywki.

Joanna Bok
Liliana Machola