9 kwietnia w naszym Centrum przy ul. Fromborskiej odbył się międzynarodowy wykład na temat Turcji zaprezentowany przez młodego wolontariusza Cihan’aUnlu, pochodzącego z Izmiru. W jednym z filmów zaprezentował przepiękną krainę- Capadoccię- „ziemię pięknych koni”, kraina historyczna w tureckiej Anatolii, znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tufowych skałach. Kapadocja była aż do średniowiecza silnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego. Wiele skalnych domów wciąż jest zamieszkanych. Choć z zewnątrz wyglądają na prymitywne jaskinie, w środku niewiele różnią się od zwykłych mieszkań, z elektrycznością (obowiązkowo z telewizorem i anteną satelitarną) oraz wodą. Jednak zdecydowana większość skalnych domostw jest już pusta – mieszkańcy opuścili je ze względów bezpieczeństwa.

W Stambule znajduje się most Bosforski ( oddany do użytku w 1973 r.), który łączy z sobą dwa kontynenty: Europę i Azję. Most ten, w sposób również kulturowy dzieli Turcję na część wschodnią i zachodnią. Tożsamość współczesnych Turków, szczególnie mieszkańców wielkich aglomeracji (Stambuł, Izmir, Ankara, wybrzeże Antalijskie), została ukształtowana pod wpływem tradycji orientalnych i europejskich, a ostatnio mają na nią wpływ również nowoczesne tendencje konsumpcyjnego świata zachodniego.

Miejscowość turystyczna- Kemer, dawna wioska rybacka, większość hoteli należy do kobiet. Wynika to z tego, że chłopcy otrzymywali od rodziców żyzną ziemię, a tą gorszą- górzystą i blisko morza dziewczynki. Obecnie mieszka tam 12 tyś. osób, przypływają jachty i wszystko kręci się wokół turystów.

Ciekawostki:

  1. 30- letni mężczyzna mieszka z rodzicami, dzieci wyprowadzają się od rodziców po ślubie;

  2. W okresie wakacji, dzieci biegają na zewnątrz nawet do 23- 24 godz. Jednak nikogo to nie dziwi zwarzywszy, że temperatura w ciągu dnia sięga 40 stopni;

  3. Przed wejściem do domu zostawiamy buty na zewnątrz;

  4. Nawet jeśli jest upał, 35 stopni,  piją gorącą herbatę;

  5. Na rondzie, auto ma pierwszeństwo, które wjeżdża na rondo.

  6. Mężczyźni całują się w policzki;

  7. W kuchni nie ma kosza na śmieci, leży siatka na blacie, do której się zbiera odpadki;

  8. W przychodni ginekologicznej czekają na wizytę kobiety z mężami;

  9. Nie można kupić śmietany 18 %;

  10. Turcy do wszystkiego jedzą chleb:

  11. Zaprasza się gości na śniadanie, nie na kolację, bywa, że zostają na cały dzień i nocują u nas;

  12. Kekik- to przyprawa, łącząca oregano, tymianek i bazylię, których nie można kupić osobno.

 

Naszą podróż po Turcji zakończyła prezentacja na temat jedzenia. Turcy jedzą bardzo pikantne i słone potrawy. Jeśli spożywają słodycze, to tylko bardzo słodkie produkty. Wolontariusz Cihan’aUnlu, woli nasze słodycze i zdecydowanie pochwalił nasze alkohole, które jak twierdzi, są jednymi z najlepszych na świecie.

Dziękujemy za tak wspaniałą prezentację na temat niezwykle bogatej kulturowo Turcji.