Sztuka mówienia “Nie „dla rzeczy, które nas ograniczają, relacji, które są dla nas szkodliwe jest sztuką mówienia “Tak” dla siebie, do czego przekonywał w prelekcji psychog Marek Demczuk. Dlaczego Świetlice Caritas są fabryką, produkującą dobro opowiedział nam wieloletni terapeuta z Młodzieżowej Placówki Wychowawczej w Sopocie – Marcin Bednarz. Trudne doświadczenie przekute w złoto – poznaliśmy talenty taneczne, plastyczne, muzyczne oraz determinacje naszych wychowanków. Zabawa, hałas, śmiech towarzyszyły kolejnemu wydarzeniu Siła D♥broci, spotkania Caritas w Olivii .

Lecz nie możemy zapomnieć, że najważniejsze na tym spotkaniu były dzieci. Przyjechało ich, 75 z 541, bo aż tyle spędza swój wolny czas w jednej z 18 świetlic, które prowadzi gdańska Caritas.

20 marca po raz kolejny spotkali się w jednym miejscu przedsiębiorcy oraz sympatycy i pracownicy Caritas. Jak faktycznie działają świetlice i jak są odbierane przez podopiecznych? O tym dowiedzieliśmy się z krótkiego filmu, w którym wychowankowie świetlicy opowiedzieli, jak ważne jest to miejsce w ich życiu. Po filmie była chwila na uśmiech, który wywołały scenki sytuacyjne, zagrane przez dzieci i młodzież. Na koniec goście odwiedzili stanowiska, gdzie wychowankowie odrywli kulisy własnych placówek i pokazały jak spędzają w nich czas – oglądaliśmy kącik turystyczny i plastyczny, kącik zabaw oraz odrabiania lekcji, lecz największa rzesza gości wybrała się do stoiska przygotowanego przez świetlice z gminy Żukowo. Na tym stole było zarazem ciekawie jak i smacznie.  

„Na spotkaniu chcieliśmy pokazać, że placówki prowadzone przez Caritas to coś więcej niż zwykłe świetlice. Tutaj dzieci znajdują ciepło i akceptację, które motywują je do rozwoju i odkrywania własnych pasji. W tego typu świetlicach młodzi ludzie otrzymują wszechstronną pomoc – począwszy od zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak bezpieczeństwo czy wyżywienie, po wsparcie psychologiczne i emocjonalne. Dzięki świetlicom nasze dzieci wkraczając w wiek dojrzewania budują poczucie własnej wartości, a przede wszystkim – zyskują szansę na pełną przygód przyszłość, w której będą mogły rozwinąć skrzydła.” mówi Marta Szulc, Sekretarz Zarządu CARITAS Archidiecezji Gdańskiej.

Na zakończenie spotkania, każdy gość otrzymał tajemniczą puszkę z ziemią oraz informacją: proszę pielęgnować w sobie dobro tak jak tą puszkę … wystarczy ją odrobinę podlewać, postawić na słońcu i patrzeć jak pięknie się rozwija.

Cały cykl spotkań „Kulisy Caritas” wspiera kampanię 1% dla Caritas Archidiecezji Gdańskiej, której celem jest przekazanie 1% podatku na wsparcie szeroko zakrojonych działań organizacji. Już dzisiaj zapraszamy do niezwykle przyjaznych wnętrz Olivia Business Centre na kolejne , zwarte spotkanie. W tym dniu przestrzeń biznesu opanują nasi wolontariusze.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia – Siła D♥broci. Spotkania Caritas w Olivii.