Dokładnie 25 kwietnia 1990 roku na mocy dekretu Biskupa Tadeusza Gocłowskiego do życia powołana została CARITAS Diecezji Gdańskiej. Pierwszym dyrektorem był ks. dr Andrzej Kowalczyk, a biuro zostało zorganizowane w lokalu znajdującym przy ulicy Słowackiego 79 w Gdańsku–Brętowie.

Na początku lat 90 odbywały się rejestracje Parafialnych Zespołów CA, nawiązywaliśmy też współpracę międzynarodową. W 1993 roku miała miejsce pierwsza dystrybucja świec w ramach akcji „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, a niedługo później odbyło się przedsięwzięcie „O jeden uśmiech więcej” (cykl imprez dla dzieci z rodzin ubogich).

Jeszcze w pierwszej połowie lat 90. XX wieku miasto Sopot przekazało CA w wieloletnią dzierżawę budynek dawnego pogotowia przy Al. Niepodległości 778. Po wykonaniu remontu i adaptacji pomieszczeń uroczyście otwarta została w tym miejscy kuchnia dla ubogich.

Takie właśnie były początki Caritas w diecezji, a następnie Archidiecezji Gdańskiej. Teraz tych działań jest znacznie więcej. Informacje o tym, co robimy; najnowsze aktualności z życia placówek CA, realizowanych projektów i programów, a także zbiórek możecie znaleźć na naszej stronie głównej caritas.gda.pl.