Powoli kończymy intensywny czas szkoleń dla członków Szkolnych Kół Caritas. Na początku listopada odbył się prawdziwy maraton szkoleniowy w Warzenku. Najpierw w naszym ośrodku zawitali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy przeszli już pierwszy stopień wtajemniczenia w wolontariat SKC. Tym razem przyjechali, aby wziąć udział w szkoleniu II stopnia pod hasłem „Wolni od, wolni z, wolni dla…”. Dwudniowe warsztaty były okazją nie tylko do wspólnego odkrywania różnych wymiarów trudnego daru, jaki jest wolność, ale też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów  pomiędzy wolontariuszami z różnych szkół. A było nas niemało! W sumie blisko 80 osób z siedmiu szkół (w tym 2 szkół podstawowych i 5 gimnazjalnych).

Zaraz po zakończeniu warsztatów na temat wolności rozpoczęliśmy szkolenie III stopnia skierowane do najbardziej doświadczonych wolontariuszy. Warsztaty pod hasłem „Widzę więcej, patrzę sercem…” odbywają się zazwyczaj w zdecydowanie mniejszych grupach – co pozwala na lepsze i głębsze przeżycie wielu sytuacji zaplanowanych podczas szkolenia. Nasza listopadowa grupa była wyjątkowo kameralna. Korzystając z tego przenieśliśmy się do sali kominkowej, gdzie w bardzo ciepłej atmosferze zastanawialiśmy się, jak lepiej i skuteczniej pomagać potrzebującym. Pamiętając o tym, że kluczem do wszystkiego jest nasza wrażliwość, uczyliśmy się, jak rozpoznawać potrzeby innych. Próbując wczuć się w ich sytuację, staraliśmy się lepiej zrozumieć, z jakimi problemami borykają się na co dzień.  To był bardzo intensywny czas.

Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom, którzy wzięli udział w szkoleniach – przede wszystkim za Waszą pracę i zaangażowanie oraz chęć do dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami…

Jednocześnie zapraszamy Was  na uroczystą Galę Wolontariatu, która odbędzie się już w najbliższy poniedziałek – 5 grudnia – w Auli Jana Pawła II przy Seminarium Duchownym w Oliwie. Chcemy razem z Wami świętować ten wyjątkowy dzień!