Koniec ubiegłego tygodnia to wizyta wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności – Mathilde i Vojtecha, którzy opowiedzieli nam o swoich ojczyznach, czyli Francji i Republice Czeskiej. To nasze pierwsze spotkanie z osobami, które pochodzą z tych krajów, dlatego było bardzo ciekawie.
Mathilde opowiedziała nam o zabytkach Francji i o jedzeniu. Ten drugi temat wzbudził w nas wiele emocji, a w szczególności żabie udka i ślimaki, które we Francji są przysmakami. My chyba nie odważylibyśmy się tego posmakować, ale za to croissanty, bagietki i sery już owszem!
Vojtech z kolei opowiedział nam prawie o wszystkich – o stolicy, nietypowych zegarach, walucie, grach komputerowych, mogliśmy nawet spróbować nauczyć się kilku słów po czesku. Okazało się, że w niektórych przypadkach można się bardzo pomylić – niektóre słowa w języku polskim znaczą bowiem zupełnie co innego w języku czeskim! Na koniec odbył się quiz wiedzy o Republice Czeskiej. Najlepiej poszło Julii, za co dostała od Vojtecha drobne upominki.

Działania finansowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Gminę Miasta Gdańska.

Autor tekstu i zdjęć: Angelika Umińska
Świetlica Caritas im. bł. Alicji Kotowskiej
ul. Dobra 8,Gdańsk