Dziś przypada XXXI Światowy Dzień Chorego, który ustanowiony został przez Jana Pawła II.
W tak szczególnym dniu, pod rozważania weźmy słowa Papieża Franciszka:
,,Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia.
Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie. Gdy podążamy naprzód wspólnie, czymś normalnym jest to, że ktoś może poczuć się źle, że będzie musiał się zatrzymać z powodu zmęczenia lub jakiegoś zdarzenia po drodze.
To właśnie wówczas, w tych chwilach, widać, jak idziemy: czy jest to rzeczywiście podążanie razem, czy też idziemy tą samą drogą, ale każdy na własną rękę, dbając o swoje interesy i pozwalając, aby inni „dali sobie radę”. „
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w Katedrze Oliwskiej odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. inf. Edmunda Skalskiego. Wzięli w niej udział również podopieczni naszych placówek.
W Domu Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie, podopieczni wraz z personelem oraz wolontariuszami, z przyczyn zdrowotnych pozostali w placówce. Jednak ten dzień świętowali na swój sposób-urządzając prawdziwe przyjęcie. To właśnie im słowa Papieża Franciszka są najbliższe, a doświadczenie trudu choroby dobrze znane.