Tuż przed zwieńczeniem projektu uroczystą Galą, zaprosiliśmy wszystkie Uczestniczki na wspólne spotkanie na terenie Skansenu Archeologicznego w Sopocie. Pierwsze Panie zaczęły przybywać do średniowiecznego grodu około godziny 17.00. Niektóre osoby miały trochę problemów z odnalezieniem wzgórza ukrytego wśród drzew, ale stosując zasadę koniec języka za przewodnika – ostatecznie wszyscy trafili na miejsce. Wizytę w Skansenie rozpoczęliśmy od zwiedzania. Przewodnik w stroju średniowiecznego woja oprowadzał nas po Grodzie opowiadając o zwyczajach i życiu codziennym Słowian. Po prezentacji uzbrojenia wykorzystywanego przez wojowników żyjących w tamtych czasach, zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny – Wikingów i Słowian – i zaproszeni do udziału w turnieju. Ekipy rywalizowały ze sobą w szeregu konkurencji zdobywając przy tym cenne punkty. Rozpoczęliśmy od strzelania z łuku i rzutu oszczepem. W kolejnym wyzwaniu musieliśmy wykazać się umiejętnością posługiwania się mieczem – rozcinając główkę kapusty z zamkniętymi oczami. Siły obu drużyn były bardzo wyrównane. Dopiero w zasadzie ostatnia konkurencja – przeciąganie liny – przesądziła ostatecznie o zwycięstwie Wikingów, którzy dwukrotnie pokonali Słowian. Wieczór upłynął nam bardzo szybko. Wspólne biesiadowanie przy ognisku przypomniało nam pierwszy wyjazd integracyjny, w którym uczestniczyliśmy przed rokiem. Serdecznie dziękujemy Pani Kustosz – Aleksandrze Szymańskiej oraz Pracownikom Skansenu Archeologicznego w Sopocie za pomoc w organizacji spotkania.

Projekt Furtka do nowych możliwości jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.