Sportowcy i patrioci jednocześnie

 

Dzień przed świętem Niepodległości do Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie zawitali patrioci i sportowcy jednocześnie. 20 osób z Zespołu Tańca Ludowego „Neptun” Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Tym razem ze względu na porę i możliwości domu nie tańczyli, ale zaśpiewali. I choć w programie koncertu  zaplanowali utwory patriotyczne, wśród nich „Piechotę”, „Pierwszą Kadrową”, „Pierwszą Brygadę” i „Rotę”, to widownia nie wypuściła muzyków bez dodatkowych utworów na życzenie. Młodzi chórzyści z zespołu „Neptun” zaśpiewali także „Pieśń konfederatów barskich” do tekstu Juliusza Słowackiego, która wpisała się w przesłanie tegorocznej kampanii „Pola Nadziei” realizowana pod hasłem „Rozpalmy płomień nadziei”. – Chcieliśmy ja zaśpiewać, bo uważamy, że jest w niej optymizm katolickiego ducha, a przecież o to chodzi także w przesłaniu Domu Hospicyjnego – mówi Izabela Dudkiewicz z zespołu. Wielu z  podopiecznych Domu Hospicyjnego podczas koncertu była wyraźnie wzruszona. – Przypomniałem sobie moja młodość – powiedział uśmiechnięty pan Staszek.

 

Zespołu Tańca Ludowego „Neptun” Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku swoją działalność artystyczną prowadzi od 1984 r. Aktualnie kierownikiem i choreografem jest dr Dorota Nosko, a kierownikiem muzycznym Józef Stachnik. W składzie Zespołu wchodzi ok. 40 osób, które tańczą i śpiewają. W repertuarze znajdują się tańce narodowe, kaszubskie, łowickie oraz pieśni i przyśpiewki.

 

Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i zrealizowania tego koncertu serdecznie dziękuję i już dzisiaj zapraszam na kolejne koncerty i tańce. Przed świętami na pewno usłyszymy kolędy w wykonaniu Zespołu „Neptun”.

 

Andrzej Urbański