Specjalny bus Caritas Polska „Mobilna Ambasada Niepodległej” wrócił do kraju z Watykanu i ruszył w trasę po Polsce. Jego drogę zainaugurowała  prywatna audiencja załogi busa z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska na czele u papieża Franciszka.

Papieskie błogosławieństwo będzie towarzyszyć na trasie po 100 miejscowościach w całym kraju, którą zakończy finał 26 sierpnia na PGE Narodowym. Będą to największe społeczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas prawie półgodzinnej audiencji Ojciec Święty pobłogosławił cały projekt „#PolacyNa100” wraz z przedstawicielami Caritas Polska, zapraszając do wspólnego zdjęcia w papamobile. Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki poinformował papieża o organizowanych w tym roku w Polsce obchodach rocznicy niepodległości.

„Mobilna Ambasada Niepodległej” rusza teraz w polskie regiony i diecezje, zachęcając do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. (żródło: https://ekai.pl/mobilna-ambasada-niepodleglej-rusza-w-polske/)

20 czerwca ten wyjątkowy bus przyjechał również do Gdańska wraz z abp. Josepha Tobji z Aleppo. Wizyta abp. Josepha Tobji z Aleppo była najważniejszym punktem podsumowującego rok pracy duszpasterskiej spotkania gdańskich księży, ktore odbyło się 20 czerwca w oliwskiej Auli Jana Pawła II.

Podczas spotkania relację z działalności gdańskiej Caritas przedstawił ks. Janusz Steć, dyrektor tej instytucji. – Dzisiaj półrocznym stypendium objęte zostały przez parafie, księży i diecezjan 894 syryjskie rodziny. W ciągu półrocza daje to łączną kwotę ponad 2 mln 735 tysięcy złotych. To w skali kraju kwota znacząca. Akcja trwa nadal i wciąż jeszcze można adoptować kolejne rodziny, do czego bardzo serdecznie zachęcamy – wyjaśniał ks. Steć. (żródło: https://gdansk.gosc.pl/doc/4828126.Odpowiedz-w-krzyzu-Chrystusa)

Fot. Caritas Polska, ks. Rafła Starkowicz .