W kwietniu grupa podopiecznych Młodzieżowej Placówki Wychowawczej z Sopotu wzięła udział w spotkaniu E2C – szkoły drugiej szansy. W tym roku młodzież z całej Europy przybyła do Szwecji. Właściwie, nie wszyscy zaproszenie goście mieli szansę dotrzeć ze względu na zamknięcie przestrzenie powietrznej, ale i tak atmosfera była wyjątkowa. W dużej mierze była to zasługa organizatorów, którzy tegoroczne szkolenie umiejscowili w przepięknym miejscu jakim jest Kolmården, niedaleko miasta Norrköping. Tematem przewodnim było spotkanie z przygodą. Główną atrakcją tego miejsca jest olbrzymi park dzikiej przyrody, w którym można spotkać zwierzęta z całego świata: wielbłądy, tygrysy syberyjskie, foki, nosorożce, jastrzębie, szympansy i goryle. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że uczestnicy warsztatów mogli zarówno przejechać się na grzbiecie wielbłąda czy uczestniczyć w karmieniu tygrysów, jak również mogli spróbować swoich sił w zajęciach surwiwalowych, w chodzeniu w parku linowym czy wspólnie z całą grupą rozwiązać zagadki. Atmosferę zajęć podkręcała rywalizacja między poszczególnymi grupami – po każdych warsztatach opiekunowie nagradzali uczestników za aktywny udział i wiedzę szklanymi kulkami, które pod koniec warsztatów zostały policzone, a zwycięska grupa nagrodzona. Oprócz intensywnych zajęć na świeżym powietrzu, wszyscy mieli szansę skorzystać z hotelowego spa, a tam do dyspozycji było jaccuzi, sauna i basen. Dodatkową atrakcją była również dyskoteka, gdzie wszyscy uczestnicy warsztatów mogli się zintegrować podczas wspólnej zabawy. Zwieńczeniem tego tygodnia pełnego wyzwań, a nie raz i ciężkiej pracy był uroczysty obiad, podczas którego podopieczni szkoły drugiej szansy z Norrköping zaprezentowali program artystyczny, a goście zostali podjęci przepysznym jedzeniem. I właśnie podczas tej uroczystości dowiedzieliśmy się, która z drużyn wykazała się największym sprytem, odwagą i największą wiedzą. Na zakończenie w hotelowym klubie ponownie spotkali się wszyscy uczestnicy, aby po raz ostatni, wszyscy, razem z opiekunami i gospodarzami się pobawić. Wyjazd ten na długo będzie w pamięci wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu. Tym razem w Budapeszcie!