Nasze pyszne polskie ziemniaki mają poważnego egzotycznego konkurenta. O kim mowa? Oczywiście o batacie. Do tej pory nie wiedzieliśmy o nim za wiele, niektórzy z nas po raz pierwszy o nim słyszeli. Na zajęciach o zdrowym odżywianiu, które odbyły się w naszej Świetlicy – „Pod Kasztanem” mieliśmy okazję bliżej mu się przyjrzeć i lepiej poznać.

Zaczęliśmy od quizu. Mimo że batat to dla nas nowość, dobrze sobie poradziliśmy z pytaniami. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że są one źródłem wielu witamin. Dziewczyny ucieszyła wiadomość, że korzystnie wpływają także na skórę. Czy to oznacza, że bataty częściej będą gościły w ich diecie? Na to wygląda. Chłopaki też mieli powód, by zaprzyjaźnić się z batatem – dobrze sprawdza się w diecie sportowców. A u nas fanów piłki nożnej, zapasów i innych sportów nie brakuje. „Quiz i ciekawostki swoją drogą…Ale kiedy czas na degustację?” – zapytała Julka. Nie tylko Julia chciała to wiedzieć, my także nie mogliśmy doczekać się drugiej, smacznej części zajęć.

Zapach, który roznosił się po świetlicy zapowiadał coś dobrego. Coś słodkiego z nutą przypraw – minuty do degustacji dłużyły się i dłużyły. Ale nasza cierpliwość została nagrodzona. Na stole pojawiły się frytki z batatów. Wszyscy znamy smak tradycyjnych frytek. Zastanawialiśmy się, czy te z batatów bardzo będą się różniły. Teraz już wiemy, że wśród nas są zarówno fani takiej wersji frytek, jak i osoby, którzy wolą jednak tradycyjną wersję. 

 Strasza grupa robiła też zdrowy, pyszny keczup z bananów.

Fajnie jest móc próbować nowych smaków. Warsztaty o zdrowym odżywianiu to jedne z naszych ulubionych zajęć. Co nas czeka w przyszłym miesiącu? To będzie dla nas jesienna niespodzianka.

-Kasztany-

fot. M.P.;K.U.

 

Działalnośc placówki jest współfinansowana ze środkówGminy Miasta Gdańska.