Seniorzy z Łebna poznali ciekawe obiekty w Gdańsku

          W dniu 25.08.2015 r.  seniorzy z Łebna po porannej Mszy św. udali się na wycieczkę do Gdańska. Wycieczkę zorganizował Parafialny Zespół Caritas przy Parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie pod przewodnictwem ks.proboszcza Mieczysława Guzmanna.

            Na początku  zwiedziliśmy Sankuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matemblewie. Szczególnie udają się tam rodziny spodziewające się potomstwa lub które nie mogą mieć dzieci. Na terenie Sanktuarium znajdują się główne elementy ołtarza papieskiego z wizyty Ojca Św. w Gdańsku  i Sopocie w dniu 05.06.1999 r., znajduje się też „Okno Życia”.

            Następnie z „panelu widokowego” PGE Arena – uczestnicy wycieczki mieli możliwość podziwiać piękny stadion piłkarski z zieloną murawą i poczuć się, jak prawdziwi kibice.

             Dalszym punktem zwiedzania było Europejskie Centrum Solidarności, które jest nowoczesną  instytucją kultury, utrwalającą pamięć o zwycięstwie solidarności. Na wystawie stałej pokazana jest historia ruchu Solidarność oraz zmiany, jakie  dokonały się pod jego wpływem w Europie. Największym skarbem wystawy  są Tablice 21 postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 r. przez robotników okupujących Stocznię Gdańską im.Lenina. Prezentowana  jest suwnica, przy której pracowała A. Walentynowicz, biurko J. Kuronia, milicyjny star, oryginalna  opozycyjna drukarnia. Wiele materiałów archiwalnych reprezentowanych jest na nowoczesnych telebimach. Prezentowany jest Okrągły  Stół- w wyniku rozmów ogłoszono pierwsze częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 r.

            Wycieczkę zakończyliśmy przejazdem na Westerplatte, gdzie zapoznaliśmy się z  wystawą pamiątek w Wartowni Nr 1, byliśmy na cmentarzu, gdzie wraz z ofiarami II Wojny Światowej pochowana  została  w 1971 r. urna z prochami majora Henryka Sucharskiego.

Pełni wrażeń  i wspomnień – szczególnie tych uczestników wycieczki, którzy w tamtym okresie pracowali w Stoczni – dziękując Wójtowi Gminy Szemud za otrzymaną dotację, udaliśmy się do Łebna.