W dniu 26 sierpnia po porannej Mszy Św. osoby niepełnosprawne i starsze udały się na wycieczkę krajoznawczą. Wycieczce przewodniczył ks.kanonik proboszcz  Mieczysław Guzmann.

Największą atrakcją tej wycieczki była możliwość zwiedzenia  Zakładów Porcelany Stołowej  „Lubiana”. Zakład istnieje od roku 1969. Zatrudnia około 1400 osób i produkuje około 13000 ton porcelany  rocznie. Specjalizuje się w wyrobach porcelany  hotelowej. Produkowana jest również porcelana domowa oraz  galanteria porcelanowa z elementami wzornictwa haftu kaszubskiego. 80% produkcji przeznaczone jest na eksport do około 50 krajów świata. Produkcja jest wykonywana przy użyciu pras izostatycznych i automatyki przemysłowej. Prace wykończeniowe i  kontrola jakości są wykonywane ręcznie-szczególnie przez kobiety. W sklepie przyzakładowym uczestnicy wycieczki mogli nabyć wyroby ceramiczne.

W  Wielu zwiedzono zabytkowy kościół  Matki Boskiej Pocieszenia odnowiony zewnętrznie, ale jeszcze sporo nakładów potrzebne jest odnowienie wnętrza kościoła. Następnie na Kalwarii Wielewskiej podziwiano piękne kapliczki.

W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie podziwiano stare parowozy, pani przewodnik opowiadała o przeznaczeniu tych pojazdów, zaś atrakcją był przejazd drezyną. Mieliśmy również  okazję zwiedzić kościół Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin, gdzie Matka Boska została ukoronowana koroną wykonaną z około 300 obrączek. Na placu przykościelnym podziwiano  postacie z dróżek różańcowych i wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują Wójtowi Gminy Szemud za przydzieloną dotację i myślą o podobnym wyjeździe na następny rok.