30 stycznia bieżącego roku grupa mieszkańców CPC im. Jana Pawła II wybrała się do kina na film pt.: „Carte Blanche”. Już od wczesnych godzin rannych grupa naszych „kinomaniaków” przygotowywała się do wyjścia i dyskutowała na temat oczekiwań co do filmu. Wyjście zorganizowane było w ramach projektu „Samodzielni-Sprawni II”, finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. 

Film „Carte Blanche” przedstawia historię Kacpra, uwielbianego przez uczniów nauczyciela historii z lubelskiego liceum, który zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, zauważa także problemy innych. Nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze, która ukrywa swój własny sekret. Jest to inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha    i determinacji w walce z przeciwnościami losu.

Historia poruszyła serca mieszkańców naszego Centrum. W drodze powrotnej nie zabrakło burzliwych dyskusji i refleksji dotyczących obejrzanej historii oraz trudnej sytuacji osób borykających się z niepełnosprawnością. Polecamy uwadze ten film wszystkim, którzy chcą zobaczyć co to znaczy walczyć z przeciwnościami losu i zarazem pozostać sobą.