W dniu 10. grudnia bieżącego roku wraz z mieszkańcami CPC im. Jana Pawła II udaliśmy się na pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Wyjście do kina było zorganizowane w ramach realizowanego projektu z zakresu pomocy społecznej pt. „Zajęcia edukacyjno-informacyjne dla osób starszych, w tym mieszkańców DPS, na temat szkodliwych skutków  spożywania alkoholu”. Zadanie to jest prowadzone na terenie naszego Centrum w okresie od 15 listopada 2013r. do 31 grudnia 2013r. ze środków uzyskanych z Gminy Miasta Gdańsk. Głównym celem projekcji filmowej była zaproponowanie mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej alternatywnej do sięgania po alkohol formy spędzania czasu wolnego.

            Film ukazuje historię Wałęsy, który razem z Solidarnością walczył o Polskę wolną od komunizmu. Główny bohater ukazany w filmie Wajdy jest nadzwyczaj ludzki. Jego życie obserwujemy niejako od kuchni, i to wręcz dosłownie: to właśnie tam nieustannie krząta się jego żona Danuta, troszcząc się o szóstkę dzieci w czasie, gdy mąż siedzi w więzieniu lub strajkuje. Świetna w tej roli Agnieszka Grochowska musi się jednak pogodzić z tym, że główna, fenomenalna rola przypada w filmie Wajdy Robertowi Więckiewiczowi. Aktorzy wykazali swą grą ogromny talent i wzbudzili wiele emocji wśród widzów. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest pomieszaniem ujęć dokumentalnych i scen fabularnych oraz ilustrowany muzyką rockowych zespołów z tamtych czasów (m.in. “Kocham Wolność” Chłopców z Placu Broni).

            Dzieło Andrzeja Wajdy od początku do końca trzyma w napięciu. Historia nas angażuje, bawi a momentami także zaskakuje. Mieszkańcy, uczestniczący w seansie z ogromnym zainteresowaniem i w skupieniu oglądali prezentowany film. Po jego zakończeniu nie zabrakło gorącej dyskusji na temat głównego bohatera i jego problemów. Opowiedziana przez Wajdę historia zachęca do refleksji na temat historii naszej ojczyzny.

            Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego filmu!