Święta Wielkanocne za nami… seniorzy z Fromborskiej wkroczyli w nowy tydzień naładowani pozytywną energią! Aby spożytkować tę energię (tym razem w kobiecym gronie) udałyśmy się na wycieczkę do Centrum Hewelianum. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Samodzielni-Sprawni II” finansowanego ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zorganizowane wyjście odbyło się w ramach zajęć z zakresu rehabilitacji społecznej grupowej.

W Centrum Hewelianumgrupa zobaczyła dwie wystawy: „Z energią!” oraz „Dookoła świata”. Pierwsza wystawa składała się ze stanowisk, które prezentowały określone rodzaje energii oraz przemianę jednej formy energii w inną. W ogromnych akwariach można było zrobić falę tsunami lub wprawić w ruch śrubę Archimedesa. Zasady zachowania nie tylko energii, ale również pędu pokazywało z kolei Wahadło Newtona.

Człowiek w swojej codziennej działalności zużywa ogromne ilości energii. Jak duże? Zobaczyłyśmy to na stanowisku „Energia w kuchni”. Tę energię, którą zużywają nasze kuchenki czy czajniki trzeba jakoś wytworzyć. Technologie produkcji energii elektrycznej ukazały stanowiska poświęcone energetyce, przy których można było zapoznać się z różnymi rodzajami źródeł energii, czy zasadą działania różnych elektrowni. Ultranowoczesne stanowiska przedstawiały nie tylko zagadnienia związane z energią odnawialną, ale także wszystko to, co dotyczy gospodarki odpadami.

Poznałyśmy również drugie życie śmiecia, wiązką światła wprawiłyśmy w ruch samolot, przyjrzałyśmy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiedziałyśmy się także ile lat mają nasze uszy!

Udało nam się również wybrać w małą podróż „Dookoła Świata”. Poza magią lasu oraz lodowców oczom odkrywców ukazała się niezwykła różnorodność kulturowa naszego kontynentu. Ujrzałyśmy siebie w obrazie Leonarda da Vinci, poznałyśmy także historię europejskiego designu, podziwiając jeden z najbardziej znanych mebli XX wieku – krzesło „Ghost”, autorstwa Philippe Starck’a.

Czas upłynął nam szybko i przyjemnie. Cieszymy się, że mogłyśmy w tak naukowy i zabawny sposób rozpocząć poświąteczny tydzień.