W sobotę, 10 stycznia, w Centrum Wolontariatu CARITAS we Wrzeszczu odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu: SZKOŁA WYCHOWAWCóW, prowadzone przez Magdę Gawrońską z koła Komunikacji Kreatywnej przy Instytucie Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim.Szkoła Wychowawców to cykl miesięcznych, bezpłatnych warsztatów, które mają pomóc wychowawcom i pomocnikom wychowawców w pracy z dziećmi na koloniach, obozach i zimowiskach.
Dziś zajmowaliśmy się tematem szeroko pojętej twórczości, kreatywności, wyobraźni i porzucenia myślenia schematami. Magda przedstawiła nam różnego rodzaju pomysły na pracę z grupą dzieci. Pomysły bardzo proste, ale przez to jeszcze bardziej ciekawe i absorbujące.
Każdy z nas przedstawił się i określał, używając 3 przymiotników, zaczynających się od pierwszej litery swojego imienia.
Potem układaliśmy opowiadanie jednocześnie je ilustrując. Wrzuciliśmy też do pudełka różne przedmioty i na ich podstawie próbowaliśmy scharakteryzować osobę, do której dany przedmiot należał. Często opisy bardo pasowały do właścicieli…
Po krótkiej przerwie zaczęliśmy drugą część spotkania – pracowaliśmy w grupach. Zajmowaliśmy się między innymi rozwijaniem popularnych skrótów w „niepopularny” sposób a także budową konstrukcji, która miała ochronić spadające jajko przed rozbiciem:) – efekt naszej pracy widać na zdjęciach 🙂
Wcieliliśmy się również w Marsjan i mieszkańców afrykańskiego plemienia. Ci pierwsi prowadzili rozmowę z Ziemianami, a ci drudzy z Europejczykami.To była chyba jedna z najbardziej wesołych zabaw. Potem Magda przedstawiła nam pomysł na grę planszową, którą możemy stworzyć sami i opowiedziała o kilku innych równie ciekawych pomysłach.
Z zajęć każdy wolontariusz z pewnością wyniósł wiele. Jestem przekonana, że nabytą wiedzę wykorzystamy i to już niegługo:) – bo pierwsza okazja to zimowisko w Warzenku. Myślę, że dzięki temu, co dziś poznaliśmy dzieciaki na pewno nie będą się nudzić, nawet przez chwilę!
Kolejne warsztaty z cyklu SZKOŁA WYCHOWAWCÓW już po feriach ale już na nie zapraszamy.