Działania Caritas Archidiecezji Gdańskiej na rzecz Ukrainy

Dane za okres od 24.02.2022 do 22.02.2023

ROK, KTÓRY ZMIENIŁ ŚWIAT

       Każdy dzień jest darem, który chcemy wykorzystać w naszym krótkim życiu jak najlepiej. Mamy marzenia, plany, postanowienia oraz wydarzenia, które ukazują kruchość naszych założeń.

       Dokładnie 365 dni – tyle mija od rozpoczęcia agresji Rosyjskiej, na naszych Ukraińskich sąsiadów. Dokładnie tyle dni temu świat się zmienił, a My razem z nim.

       W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, chcielibyśmy podsumować nasze dotychczasowe działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.

       Przedstawić jak dzień za dniem, miesiąc za miesiącem, zmieniały się potrzeby zarówno uchodźców przybyłych do naszego kraju, jak również mieszkańców Polski.

 

Jako Caritas Archidiecezji Gdańskiej od 2019 roku świadczymy pomoc dla potrzebujących uchodźców i migrantów, a bezpośrednio po wybuchu wojny (od pierwszego dnia) włączyliśmy się w działania pomocowe  na rzecz Ukrainy.

W pierwszej kolejności 25 lutego uruchomiliśmy telefon kryzysowy, który działał 24h na dobę 7 dni w tygodniu oraz uruchomiliśmy codzienną pomoc i wsparcie w naszych placówkach do których przychodzili darczyńcy z darami, które przekazywaliśmy uchodźcom.

W nawiązaniu do rozwoju bieżących potrzeb nasze działania zostały skierowane dla nowo przybywających do Polski uchodźców wojennych i polegały na poradach prawnych, doradztwie zawodowym, konsultacjach psychologicznych, pomocy w rozwiązywaniu codziennych trudności i formalności.

Wspólnie poszukiwaliśmy pracy dla uchodźców, omawialiśmy warunki zatrudnienia, pisaliśmy podania do szkół i przedszkoli dla dzieci, pomagaliśmy w tłumaczeniu krótkich dokumentów, wyjaśnieniu polskich przepisów i procedur.  Po rozeznaniu potrzeb uczestników zostały stworzone grupy wsparcia. Głównym celem była pomoc w adaptacji do nowych warunków społeczno-kulturowych z uwzględnieniem nauki języka polskiego.

Dalszy napływ uchodźców spowodował, że otworzyliśmy kolejne punkty  informacyjne (Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia), których zadaniem była kompleksowa pomoc (m.in. pośrednictwo w znalezieniu noclegu, wydanie paczek żywnościowych, wsparcie i pomoc w formalnościach urzędowych). Za ich pośrednictwem objęliśmy opieką ponad 5 166 osób. Z uwagi na ogromne potrzeby do 28 lutego utworzyliśmy dodatkowe 3 punkty wydawania paczek dla uchodźców w Pruszczu Gdańskim, Wejherowie i Władysławowie, a w kolejnym tygodniu utworzyliśmy 3 punkty wydawania żywności w Gdyni.

Już 1 marca wysłaliśmy do Ukrainy pierwsze 3 busy wypełnione po sam dach żywnością i środkami chemii domowej, a 9 marca 2022 r. wysłaliśmy pierwszego tira jako transport humanitarny na Ukrainę (składał się z 33 palet żywności i środków chemii domowej – łącznie ok 20 ton). Kolejne transporty wysyłaliśmy sukcesywnie w miarę naszych możliwości. Łącznie wysłaliśmy 11 tirów, w których było ponad 220 ton pomocy, głównie żywności z długim terminem ważności. Dodatkowo wysyłaliśmy do Ukrainy kilkanaście busów wypełnionych darami w postaci żywności i środków chemii domowej. Razem ponad 300 ton pomocy humanitarnej.

W ramach umowy na prowadzenie zbiorowych punktów zakwaterowania i wyżywienia dla uchodźców przygotowaliśmy i prowadziliśmy aż 17 punktów na obszarze całej Archidiecezji Gdańskiej, co przełożyło się na 64428 osobodni pobytu.

4 marca 2022 uruchomiliśmy Magazyn Caritas jako miejsce pełniące funkcję centralnej dystrybucji pomocy dla uchodźców.

Dla osób uczęszczających do utworzonego w dniu 1.04.2022 Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przygotowywaliśmy pomoc w oparciu o bieżące potrzeby uchodźców. I tak wydaliśmy 16126 ciepłych obiadów, które były wydawane w 3 lokalizacjach (Gdynia, Sopot, Gdańsk).

15 marca uruchomiliśmy Centrum Odzieży „Za jeden uśmiech” w Gdańsku, gdzie bezpłatnie wydawaliśmy odzież i obuwie uchodźcom z Ukrainy.

16 marca otworzyliśmy dodatkową Placówkę Wsparcia Dziennego Świetlicę Caritas im. bł. Carla Acutisa w Gdańsku (ul. Przemyska 21), która przyjmowała dzieci z Ukrainy.

1 kwietnia uruchomiliśmy akcję „Paczka dla Ukrainy” – wspólnoty i parafie przygotowywały kartony z darami dla Ukrainy, które następnie wysyłaliśmy busami i tirami do Ukrainy. Do Ukrainy wysłaliśmy ponad 2500 przygotowanych kartonów.

Przez cały okres wydaliśmy dla osób potrzebujących z Ukrainy ponad 15 tys. paczek żywnościowych, z czego 2870 w samym grudniu 2022r.

Nasze Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przygotowało:

– 35 kursów j. polskiego

– 429 h porad psychologicznych

– 81 h doradztwo zawodowe

-170 h  doradztwo prawne

– dla ponad 800 osób przygotowaliśmy tłumaczenia we współpracy z tłumaczami przysięgłymi

– przeprowadziliśmy 2 grupy wsparcia adaptacyjnego z elementami j. polskiego

– zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy 3 inicjatywy społeczne

– zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy 2 tury kursu self- adwokatów

– prowadziliśmy Magazyn pomocowy oraz sklep odzieżowy ,,Za jeden uśmiech”

Wsparciem kompleksowym Centrum Integracyjno – Doradczego objęliśmy 1050 osób.

Ponad 500 wolontariuszy zaangażowało się bezpośrednio w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy (obsługa punktów pomocy, pomoc w magazynie, przygotowywanie i sortowanie paczek żywnościowych).

Przygotowaliśmy dla ponad 40 dzieci wypoczynek zimowy i dla 100 dzieci wypoczynek letni oraz  zapewniliśmy dla dzieci z Ukrainy miejsca w 5 naszych świetlicach środowiskowych na terenie Gdańska i Sopotu.

Od marca planujemy przenieść główną siedzibę Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom do Gdańska, na ul. Jesionową 6a.

 

Dane statystyczne:

Transport i zakwaterowanie

-11 transportów tirów oraz kilkanaście transportów busów, które przejechały przez granicę do Ukrainy-razem ponad 280 ton żywności oraz 20 ton środków chemii domowej

– 17 punktów zbiorowego zakwaterowania i wyżywienia dla uchodźców

– 64428 osobodni w zbiorowych punktach zakwaterowania i wyżywienia

 Wyżywienie

–  9290 talonów na obiady wydane w Barze Mlecznym w Gdyni

– wydawanie ciepłych obiadów – 2869 w jadłodajni w Sopocie

– wydawanie ciepłych obiadów – 3967 w CPC im. św. Jana Pawła II w Gdańsku

– liczba wydanych paczek żywnościowych – ponad 15 tys.

– liczba paczek wydanych w okresie świątecznym w grudniu 2022 – 2870

Działania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Centrum Informacyjno- Doradczego:

– punkty informacyjno- doradcze w 4 lokalizacjach: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rumia

– liczba kursów j. polskiego – 35

– liczba porad psychologicznych – 429 h

– doradztwo zawodowe – 81 h

– doradztwo prawne – 170 h

– tłumaczenia przysięgłe- dla ponad 800 osób

– przeprowadzono 2 grupy wsparcia adaptacyjnego z elementami j. polskiego

– zorganizowano i sfinansowano 3 inicjatywy społeczne

– zorganizowano i sfinansowano II tury kursu self- adwokatów

– 4 spotkania informacyjne w placówkach Caritas

– prowadzenie sklepu ,,Za jeden uśmiech”

– prowadzenie Magazynu Caritas

Rejestr:

– liczba osób zarejestrowanych- 5166

– wsparcie kompleksowe Centrum Integracyjno- Doradczego 1050 osób

– ponad 500 wolontariuszy włączyło się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy

– dla 40 dzieci przygotowaliśmy wypoczynek zimowy

– dla 100 dzieci zorganizowaliśmy wypoczynek letni

– 5 świetlic środowiskowych, do których mogą uczęszczać dzieci z Ukrainy

– 4 punkty informacyjne dla uchodźców (Sopot, Gdańsk, Gdynia, Rumia)