Czas Wielkiego Postu to niezwykły okres w kalendarzu liturgicznym dla każdego chrześcijanina. To czas przemiany, postanowień i walki ze słabościami. To także moment, gdy katolicy, którzy zbłądzili, zwracają się w stronę Kościoła. Chcą coś w swoim życiu zmienić, bądź naprawić, a do tego potrzebny jest im Bóg, który zrozumie i poprowadzi właściwą drogą. Mieszkańcy i pracownicy Centrum Pomocowego Caritas im. Jana Pawła II w Gdańsku mieli możliwość wzięcia udziału w rekolekcjach, które odbyły się na terenie placówki w dniach 9-11 kwietnia. Tegoroczne rozważania wielkopostne poprowadził ks. Tadeusz Polak oraz ks. diakon Jan z Chin.

Pytaniem przewodnim rozważań rekolekcyjnych było Quo Vadis, czyli „dokąd idziesz”. Odpowiedź przedstawiona przez rekolekcjonistów zarówno w języku polskim, jak i chińskim brzmiała: do Króla, do nieba. Jezus uczy spojrzenia na drugiego człowieka z miłością. Czuwajmy nad naszym językiem, pocieszajmy się, wspierajmy dobrym słowem. Bądźmy dla siebie życzliwi- jest to przejaw miłości, zauważenia bliźniego.

Ks. diakon Jan z ogromnym zaangażowaniem opowiadał Nam o życiu i walce o religię w jego ojczystym kraju. Pomimo młodego wieku przeżył wiele trudnych chwil. Jednak nie poddał się. Każde nowo zdobyte doświadczenie coraz bardziej umacniało go w wierze. Ucieczki, prześladowania, ukrywanie się podsumował następująco: „pomimo braku wolności zewnętrznej, mamy wolność w naszych sercach”.

Podążając za naszymi rekolekcjonistami potraktujmy okres Wielkiego Postu jako czas przemian, przebudzenia, zatrzymania się i podjęcie kroków, jakie sprawią, że staniemy się lepszymi nie tylko dla innych, dla siebie samych, ale i dla Boga.

Warto podkreślić, że w czasie trwania rekolekcji ks. Tadeusz Polak oraz ks. diakon Jan nie tylko prowadzili nauki, odprawiali nabożeństwa, ale znajdowali również czas na indywidualne spotkania z mieszkańcami i pracownikami Domu służąc wszystkim zawsze modlitwą , dobrym słowem oraz uśmiechem.

Rekolekcjom modlitewnym towarzyszyła plansza z chińskimi słowami, których znaczenie i pochodzenie poznaliśmy. Mieliśmy również okazję krótkiej lekcji języka chińskiego. Naszym rekolekcjonistom za zaangażowanie, otwartość i życzliwość bardzo serdecznie dziękujemy.

Pozostając w zadumie i przemyśleniach czekamy na zbliżające się Święta Wielkanocne.