Projekcja filmu „Lot” Roberta Zemeckisa była pierwszym działaniem w ramach realizowanego na terenie naszego Centrum w okresie od 15 listopada 2013r. do 31 grudnia 2013r.  zadania z zakresu pomocy społecznej pt. „Zajęcia edukacyjno-informacyjne dla osób starszych, w tym mieszkańców DPS, na temat szkodliwych skutków  spożywania alkoholu”.

Realizacja zadania została powierzona placówce przez Gminę Miasta Gdańska.

Zadanie to ma na celu wsparcie osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, zamieszkujących w naszym Centrum, poprzez przeprowadzenie zajęć edukacyjno-informacyjnych na temat skutków szkodliwego spożywania alkoholu. Ma to doprowadzić do podniesienia świadomości zagrożenia uzależnieniem od alkoholu w grupie seniorów, zachęcić osoby starsze do spędzania wolnego czasu bez alkoholu, przekazać seniorom podstawową wiedzę o uzależnieniu od alkoholu i możliwym przeciwdziałaniu (którą będą mogli wykorzystać np. w relacjach rodzinnych, sąsiedzkich itp.), podnieść jakość życia seniorów i dbałość o zdrowie, zapobiegać problemom nadużywania alkoholu wśród podopiecznych placówki.

„Lot” opowiada historię kapitana Whipa (w tej roli świetny Denzel Washington), który po upojnej nocy spędzonej w towarzystwie stewardessy, mnóstwa alkoholu i kokainy siada za sterami samolotu pasażerskiego. Po starcie samolot wpada w burzę i turbulencje a później zaczyna się rozpadać. Dzięki opanowaniu i spokojowi głównemu bohaterowi udaje się uratować 96 osób i chociaż zasadniczym powodem katastrofy była niesprawna maszyna to jednak jej pilot był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Czy w tej sytuacji jest on winny czy też nie?

 „Lot” to opowieść o uzależnieniu, o zniewoleniu człowieka przez alkohol i narkotyki. W ujęciu R.Zemeckisa jest to alkoholizm w wersji ”light” – to zniewalający nałóg, jego pęta są mocne ale z pomocą przyjaciół i prawdy głównemu bohaterowi udaje się z niego wyzwolić.

To świetny film, który od początku do końca trzyma w napięciu. Historia nas angażuje, bawi a momentami również zaskakuje. To świetne studium problemów człowieka uzależnionego, podane w przystępny sposób i co ważne – dla każdego ( w tym również dla odbiorcy zaawansowanego wiekiem!).

            Seniorzy, uczestniczący w seansie z ogromnym zainteresowaniem i w skupieniu oglądali prezentowany film. Po jego zakończeniu nie zabrakło gorącej dyskusji na temat głównego bohatera i jego problemów. Opowiedziana przez Zemeckisa historia wciąga i zmusza do refleksji na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą uzależnienie od alkoholu i narkotyków, pokazuje jak łatwo wpaść w pęta nałogu i jak trudno się z niego wyzwolić i nie zagubić w nim siebie.

            Zachęcamy do sięgnięcia po ten wyjątkowy film!