W ramach realizacji naszej drugiej inicjatywy programu „Razem mamy więcej” w sobotę, 6 kwietnia, zorganizowaliśmy wycieczkę  do Żukowa, Kartuz, Chmielna i Sianowa. Naszym celem były następujące miejscowości i obiekty:

1. Żukowo – Zespół klasztorny dawnego opactwa Sióstr Norbertanek z gotyckim kościołem Wniebowzięcia NMP

2. Kartuzy – Muzeum Kaszubskie

3. Kartuzy – Gotycki zespół poklasztorny zakonu Kartuzów

4. Chmielno – Warsztat Garncarski Neclów

5. Sianowo – Kościół parafialny Narodzenia NMP i Sanktuarium Królowej Kaszub.

Młodzież przygotowała foldery zawierające podstawowe informacje o każdym                        z odwiedzanych miejsc oraz w trakcie podróży poszczególni uczniowie opowiadali bardziej szczegółowo o konkretnych obiektach. Następnie w każdym miejscu, do którego przyjechaliśmy znajdował się przewodnik. Opowiadał najbardziej interesujące fakty o danych obiektach sakralnych i muzealnych, a w warsztacie garncarskim można było spróbować swoich sił na kole garncarskim. Jedna uczennica odważyła się na to przedsięwzięcie                 i w nagrodę otrzymała wykonany przez siebie wazonik – oczywiście w stanie surowym. Finałem naszej pielgrzymko-wycieczki było Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie, gdzie proboszcz tej parafii opowiedział nam o burzliwych losach figurki Matki Boskiej           i o zbliżających się uroczystościach dwustulecia kościoła w 2016 roku.

            Po powrocie do Rumi udaliśmy się wszyscy do Oratorium przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św., gdzie zasiedliśmy wspólnie do stołu i tam skosztowaliśmy  ciast, przygotowanych również przez młodzież z SKC. Uwieńczeniem naszego spotkania było wręczenie wszystkim uczestnikom pielgrzymki własnoręcznie wykonanych kartek                  z podziękowaniem za udział w tym przedsięwzięciu oraz babeczek.