POLA NADZIEI – edycja 2011/2012

Tegoroczne przesłanie:

„Rozpalmy płomień Nadziei”

Inauguracja kampanii „Pola Nadziei” na rzecz Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie oraz Stowarzyszenia Hospicyjnego św. Faustyny w Sopocie.

Zapraszamy do włączenia się w rozpropagowanie idei hospicyjnej. W tym roku inauguracja kampanii „Pola Nadziei” odbędzie się we wtorek 18 października o godz. 17.45. w specjalnie wybranym i przygotowanym przez nas i naszych Przyjaciół miejscu. Tuż obok głównego wejścia do ERGO ARENA. Chcemy w ten sposób wyjść z naszym przesłaniem do mieszkańców całego Trójmiasta. Zaraz po inauguracji nastąpi koncert, na który zaprasza Miasto Sopot w ramach „Sopockiej Muzy”. Podczas tego wydarzenia zadedykowany zostanie specjalny utwór na rzecz Domu Hospicyjnego św. Józefa Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Stowarzyszenia Hospicyjnego św. Faustyny w Sopocie.

Przełamać stereotypowe myślenie

Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez hospicja w Polsce. Żonkile są rozpoznawalnym na całym świecie symbolem nadziei. Kampania „Pola Nadziei”, która przygotowaliśmy ma przełamywać stereotypowe myślenie o hospicjach zarówno stacjonarnych jak i domowych. W zetknięciu się z człowiekiem chorym terminalnie można doświadczyć ubogacającej nadziei, która pozwala odkryć potęgę życia, przekraczającą śmierć. Spotkanie z człowiekiem będącym pod opieką hospicjum, może ku zaskoczeniu, przyczynić się  do okrycia życia tam, gdzie wydaje się, że jest koniec wszystkiego.

Wolontariat

Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz zachęcenie do włączenia się w wolontariat hospicyjny, który jest  integralnym i znaczącym elementem opieki paliatywnej. Tylko w dawaniu człowiek odnajduje siebie, dojrzewając do odpowiedzialności,  pokazując, iż „miłosierdzie czynów nadaje nieodpartą moc miłosierdziu słów”.

(Jan Paweł II, Novo millennio ineunte)

Każdy, kto zaangażuje się w działalność wolontariatu hospicyjnego może doświadczyć ewangelicznego paradoksu: „dając, stokroć więcej otrzymujemy” już tu na ziemi.

Przypomnienie

Przypominamy, że kampania Pola Nadziei ma dwie odsłony. Pierwsza – jesienną, podczas której wolontariusze sadzą cebulki żonkili, jako zalążki nadziei.  Podczas drugiej – wiosennej, kiedy żonkile kwitną – wolontariusze rozdają kwiaty żonkili i zbierają fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej.

Rozszerzające się grono Przyjaciół:

Instytucje publiczne:

Miasto SOPOT jak partner szczególny. Przypomnijmy, że właśnie dzięki miastu Sopot Caritas otrzymał działkę, na której dziś stoi Dom Hospicyjny św. Józefa.

ERGO ARENA, która zgodziła się na stworzeniu na jej terenie Pól Nadziei i wspiera naszą inicjatywę .

BART, które promuje Pola Nadziei podczas koncertu Sopocka Muza.

STOWARZYSZENIE TREFL POMORZE, które stało się całorocznym partnerem Pól Nadziei i wspiera Dom Hospicyjny św. Józefa.

Sportowcy:

Do naszej kampanii włączyło się wielu ludzi dobrej woli. Wśród nich sportowcy drużyn Trefla. Kobieca i męska drużyna siatkówki oraz koszykarze.

Przedsiębiorcy:

Kamień, który w sposób symboliczny znajdzie się w przygotowanym przez nas ogrodzie – „Polach Nadziei” – tuż przy głównej alei przed ERGO ARENA będzie symbolicznie wyrażał naszą wspólną partnerską inicjatywę. Ofiarował go i opracował pan Leon Czerwiński, właściciel firmy MURKAM.

Wymarzony i symboliczny ogród pełen krzewów i kwiatów – Pola Nadziei – opracowała i przy

gotowała Jolanta Wardak z kwiaciarni Alhambra.

Młodzi artyści, wolontariusze i uczniowie:

W nasze przedsięwzięcie włączyła grupa artystów przygotowujących ognisty pokaz, który poprowadzi Danusia Tomaszewska. Podczas utworu dedykowanego specjalnie dla hospicjów w ramach Sopockiej Muzy zaprezentujemy videofleshową opowieść o prawdziwym hospicyjnym życiu pełnym radości i nadziei. Podczas inauguracji będą z nami wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas,  Szkół Sportowych, wolontariusze międzynarodowi Caritas oraz Domowego Hospicjum św. Faustyny w Sopocie, oraz Domu Hospicyjnego św. Józefa  w Sopocie. W sadzeniu żonkilowych kwiatów a także w wypuszczaniu lampionów nadziei do nieba pomagać będą uczniowie Szkoły dla Chłopców Fregata.

Wielką życzliwość i pomoc ofiarował nam Prof. Wojciech Rajski.

Organizatorzy:

Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Dom Hospicyjny św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicyjne św. Faustyny w Sopocie, Fundacja Pro Caritate Gedanensis

Partnerzy:

Miasto Sopot, ERGO ARENA, Stowarzyszenie Trefl Pomorze, Grupa Trefl, MURKAM,

Wsparcie:

Alhambra, Szkoła dla Chłopców Fregata,

Partnerzy medialni:

Radio Plus, Radio Gdańsk, TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gość Niedzielny, Trójmiasto.pl, pomorska.tv,