W grudniu 2019 r. Caritas Archidiecezji Gdańskiej realizowała drugą edycję kampanii „Odstawieni na święta”. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem ze strony rodzin, które wyrażały chęć zaproszenia samotnej osoby na wieczerzę wigilijną do swoich domów.

Ostatecznie z zaproszenia skorzystały cztery osoby zamieszkujące w Centrum Pomocowym Caritas im. św. Jana Pawła II w Gdańsku. 12 grudnia 2019 r. zorganizowano spotkania zapoznawcze, które przebiegły w  przyjaznej atmosferze.

W dzień Wigilii trzej Mieszkańcy DPS, odświętnie ubrani, z radością i wzruszeniem oczekiwali wieczerzy wigilijnej. Świętowali ten czas z gospodarzami do późnych godzin. Zgodnie potwierdzili, że były to chwile bardzo cenne, podczas których mogli poczuć atmosferę świąt, poznać sympatycznych ludzi, posłuchać o ich doświadczeniach, opowiedzieć o swoich przeżyciach.

Jedna z Mieszkanek DPS skorzystała z zaproszenia gdańskiej rodziny w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Spędziła miły czas, prowadząc ciekawe rozmowy, ciesząc się obecnością dzieci i jedząc smaczne świąteczne potrawy. Wszyscy wrócili do Domu w dobrych  nastrojach, pielęgnując wspomnienia z pięknych, świątecznych chwil.

Kampania „Odstawieni na święta” przyniosła radość wielu osobom – Mieszkańcom korzystającym z zaproszenia, ale również członkom rodzin goszczących w czasie świąt seniorów. Ponadto kampania zwróciła uwagę na problem samotnego spędzania świąt przez osoby starsze i schorowane. Ten cel kampanii został zrealizowany, gdyż były przypadki rodzin, które z różnych względów nie planowały zaprosić na święta swoich schorowanych bądź starszych krewnych, a dzięki akcji Caritas zmieniły zdanie.

Łącznie chęć przyjęcia osoby samotnej do siebie na Święta zgłosiło 13 rodzin.