Świetlica Caritas im. bł. Carlo Acutisa2022-11-26T16:49:29+01:00

telefon: + 48 535 016 527

e-mailswietlicaujescisko@caritas.gda.pl

Osoba odpowiedzialna za placówkę: Milena Pazik

„Wszyscy rodzą się jako oryginały,
Ale wielu umiera jako fotokopie”
Carlo Acutis

Placówka wsparcia dziennego im. bł. Carlo Acutisa to Świetlica Caritas mieszcząca się na gdańskim Ujeścisku. Skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-15lat.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku:

• w trakcie roku szkolnego w godzinach 13:00-17:00
  • w okresie wakacyjnym, ferii zimowych czy przerw świątecznych w godzinach dostosowanych do potrzeb dzieci i młodzieży.

Zajęcia w świetlicy organizowane są w taki sposób, by minimalizować zaległości edukacyjne, a także by rozwijać zainteresowania naszych podopiecznych. Oprócz dbania o edukację oferujemy gamę zajęć artystyczno- plastycznych, ruchowych, warsztatowych, integracyjnych i profilaktycznych, które rozwijają wrażliwość, zainteresowania, umiejętności oraz kompetencje dzieci i młodzieży.

Uczestnictwo w zajęciach jest dobrowolne i bezpłatne.

Placówka działa dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Gdańskiej z Miastem Gdańsk – działalność jest współfinansowana ze środków Miasta Gdańska oraz ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

CARLO ACUTIS

Karol Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice Andrea i Antonia, z domu Salzano, mieszkali z powodów zawodowych. Ojciec jego był zatrudniony w banku inwestycyjnym, Lazard Brothers. Jednym z jego przodków był polski ziemianin i dyplomata, Jan Perłowski (1872–1942), którego to wnuczką jest Maria Henrietta Perłowska (ur. 1939) – babka Carlo Acutisa. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, miał 5 miesięcy. W 1995 r., kiedy Karol miał cztery lata, umarł jego dziadek ze strony matki. Wkrótce potem starzec miał się wnukowi przyśnić prosząc go o modlitwę skoro znajdował się w czyśćcu. Dziecko skierowało swe pytania na tematy nadprzyrodzone do swej polskiej niańki, która przekazała mu, według wiary katolickiej, o co tu chodziło i jak się ma modlić.

W wieku 7 lat Carlo wyraził pragnienie przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Rodzice udali się do lokalnego biskupa i po naradzie, stwierdzono, iż miał na tyle zrozumienia by przystąpić do sakramentu Eucharystii. Uroczystość miała miejsce w klasztorze św. Ambrożego (Sant’Ambrogio ad Nemus) w Mediolanie. Potem kiedy już chodził do gimnazjum jezuickiego, rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej.

Oprócz zainteresowań typowych dla młodych ludzi, np. życia towarzyskiego, podróżowania, gry w football, grania na saksofonie, był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał „autostradą do nieba”. Był popularnym i pilnym wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym.

Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”.

Tydzień przed swoją śmiercią dowiedział się w szpitalu, że grypa na którą rzekomo chorował okazała się białaczką. Choroba, która u niego miała ostry przebieg, rozwinęła się bardzo szybko. 12 października 2006 zmarł, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu. 6 kwietnia 2019 ciało przeniesiono do kościoła Matki Bożej Większej w tym samym mieście.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka w Asyżu 10 października 2020.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

Od momentu beatyfikacji, jego grób w kościele Matki Boskiej Większej jest miejscem pielgrzymek wielu osób.

Grudzień na Ujeścisku

czwartek, 5 stycznia 2023|

Grudzień był bardzo intensywny. W naszej świetlicy rozpoczęliśmy od wspólnych warsztatów z rodzicami. Powstały na nich piękne stroiki świąteczne. Cały [...]