Dzienny Dom Seniora im. św. Jana XXIII2023-04-07T12:34:31+02:00

Project Description

Informacje

adres: Dolna 4/1, 80-767 Gdańsk Dolne Miasto

godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 7.00-15.00

tel.: +48 58 718 65 65 oraz 515 423 919

e-mail: ddsdolnemiasto@caritas.gda.pl

osoba odpowiedzialna za placówkę: Beata Kasprzyk

W ramach tej placówki działają:

  • Dzienny Dom Seniora „Gdański Wigor” im. Jana XXIII

Dzienny Dom Seniora jest to miejsce, które wygląda jak rodzinny dom. Seniorzy mają do dyspozycji przytulny pokój z kanapami i telewizorem, w innych pomieszczeniach kąciki z fotelem, lampą do czytania. Mogą korzystać z komputerów, czy zasobów domowej biblioteczki. Większość czasu spędzają jednak przy stołach, w głównej sali, która pełni funkcję jadalni, ale przede wszystkim daje przestrzeń do grania w gry planszowe, karty, czy do wykonywania rękodzieła, rozwiązywania zadań logicznych i innych przyjemnych aktywności.

Działalność Domu Seniora skupiona jest na walce z samotnością osób starszych, na przeciwdziałaniu ich wykluczeniu. Seniorzy przychodzą do placówki, aby spędzać miło czas oraz, dzięki wsparciu, pozostać w środowisku, ponieważ po zajęciach wracają do swoich domów. Dzięki temu także ich osoby bliskie, dzieci, wnuki, mogą pracować zawodowo, ponieważ wiedzą, że senior jest zaopiekowany.

W placówce realizowane są usługi:

  • socjalne: śniadanie, kawa/herbata, słodki poczęstunek oraz obiad: zupa i drugie danie
  • edukacyjne – pogadanki, prelekcje, trening umysłu
  • kulturalno – oświatowe: wizyty w kinie, muzeum, na wystawach sztuki itp.
  • aktywności ruchowej, sportowo – rekreacyjne, poprzez udział w zajęciach ruchowych, rehabilitacji, wspólnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu
  • aktywizujące społecznie (w tym wolontariat wielopokoleniowy), poprzez spotkania z seniorami z innych ośrodków wsparcia, pikniki, zabawy taneczne oraz spotkania z dziećmi i młodzieżą
  • terapii zajęciowej, poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, wspólne tworzenie dekoracji, rękodzieła, ale także granie w gry planszowe, karty itp.

Wspólnie obchodzenie urodzin uczestników, świętowanie rocznicy otwarcia Domu, udział w odpuście naszym oraz innych placówek Caritas, spotkanie wigilijne, czy śniadanie wielkanocne, zacieśnia więzi i powoduje, że seniorzy czują się częścią społeczności, czują się jak w domu.

Aktualności

Galeria