Wczoraj wraz z członkami Parafialnych Zespołów Caritas odwiedziliśmy najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne położone w Górce Klasztornej koło Łobżenicy. Miejsce naprawdę wyjątkowe. Matka Boża objawiła się tam pasterzowi w roku 1079. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi nabrała cudownych właściwości.

 

Dosyć długo zastanawialiśmy się nad wyborem miejsca naszej tegorocznej pielgrzymki. Szukaliśmy miejsca, w którym jeszcze nie byliśmy, a gdzie można byłoby dojechać i wrócić w ciągu jednego dnia. No i udało się.

Wyruszyliśmy wcześnie rano, bo już o 7.30 z Redy, zabierając po drodze kolejne grupy z Rumii, Sopotu i Gdańska Głównego. Droga minęła nam bardzo szybko, mimo że do przejechania w jedną stronę mieliśmy ok. 250 km.

Wizytę w Sanktuarium rozpoczęliśmy od… zwiedzenia skansenu maszyn rolniczych… Czekając na Mszę Św. spacerowaliśmy po parku, oglądając ciekawe urządzenia, które używane były kiedyś w rolnictwie. Po  uczestnictwie we Mszy i wspólnym obiedzie, ksiądz Tomasz z zakonu Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy od 1923 r. opiekują się sankuarium, opowiedział nam o historii Górki Klasztornej. Potem był czas na spacer po gaju, w którym rosną dęby liczące sobie nawet 900 lat oraz oczywiście obowiązkowa wizyta przy studzience.Na zakończenie przed wyjazdem zebraliśmy się w miejscu upamiętniającym objawienia z 1079 r., aby wspólnie odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Cały dzień minął nam bardzo szybko. Do trójmiasta dotarliśmy ok. godziny 21.00. W drodze powrotnej w ruch poszły śpiewniki i nasze gardła. Ani się obejrzeliśmy a już byliśmy w Gdańsku.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim pielgrzymom za wspólnie spędzony dzień – za modlitwę, śpiewy i jak zawsze bardzo miłą atmosferę podczas całego wyjazdu.

Szczególnie podziękowania dla członków PZC z parafii pw. MB Królowej Korony Polskiej w Oliwie, którzy wymyślili cel tegorocznej pielgrzymki.