W ostatni wtorek stycznia grupa opiekunek dziecięcych z projektu Furtka do nowych możliwości wraz z akompaniatorem wybrała się na tzw. oglądanie dobrych praktyk, czyli wizyty w wybranych placówkach na terenie trójmiasta zajmujących się opieką nad dziećmi. Na naszej liście znalazły się tego dnia trzy miejsca – Przedszkole Sióstr Benedyktynek Misjonarek, Centrum Zabaw Twórczych EDWARD oraz Przedszkolak – Punkt Opieki nad Dzieckiem. Swoją przygodę rozpoczęłyśmy w Brzeźnie, gdzie mieści się pięknie usytuowane, w niewielkiej odległości od plaży – przedszkole prowadzone przez siostry zakonne. Siostra Rajmunda, która zajęła się nami po przybyciu na miejsce – oprowadziła nas po całej placówce opowiadając o początkach działalności i kolejnych etapach rozwoju przedszkola. Podczas wizyty miałyśmy okazję spotkać się również z dziećmi, które właśnie przygotowywały repertuar na występy z okazji dnia Babci i Dziadka. Przedszkole zrobiło na Paniach bardzo dobre wrażenie. Być może, któraś z naszych Uczestniczek zdecyduje się na odbycie praktyk zewnętrznych w tej placówce.
Z przedszkola ruszyłyśmy na poszukiwania wspomnianego Centrum EDWARDA. Mimo obaw udało nam się tam dotrzeć bez większych problemów. Na miejscu przywitała nas bardzo sympatyczna ekipa młodych pracowników, którzy tworzą atmosferę tego miejsca. Ich uśmiech i energia udzielają się przychodzącym tu dzieciom i ich rodzicom. W trakcie wizyty miałyśmy okazję zobaczyć zajęcia prowadzone dla grupy maluszków w wieku od 11 do 18 miesięcy. W zajęciach uczestniczyli również rodzice wraz z rodzicami. Nasza obecność trochę rozpraszała dzieci, co z pewnością nie ułatwiało zadania osobie prowadzącej. Mimo to jej uśmiech i zapał potrafił przykuć uwagę maluchów tak, że udało się przeprowadzić całe zajęcia.
Ostatnim przystankiem naszej wtorkowej wyprawy był Przedszkolak – Punkt Opieki nad Dzieckiem mieszczący się w Gdyni na Witominie. Jak się dowiedziałyśmy – przedszkole to ma już kilkunastoletnią historię. Dzieci, które obecnie przychodzą na zajęcia to w zasadzie już kolejne pokolenie. Niektóre z nich mają rodziców, którzy też kiedyś byli wychowankami tej placówki i bardzo dobrze wspominają czasy spędzone w Przedszkolaku. Mimo, że placówka nie ma statusu przedszkola, pracuje tam wykwalifikowana kadra pedagogiczna, a wszystkie dzieci mają możliwość uczestniczenia w szeregu zajęć tematycznych w tym np. w zajęciach tanecznych czy językowych. Podczas naszej wizyty miałyśmy okazję obserwować prowadzenie z dziećmi zajęć metodą Weroniki Sherborne, co było dla nas tym bardziej ciekawe, że nasze Uczestniczki we wrześniu ubiegłego roku brały udział w szkoleniu pierwszego stopnia z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Wszystkie trzy odwiedzone przez nas placówki to potencjalne miejsca praktyk zewnętrznych dla naszych Uczestniczek. W najbliższym czasie mamy zaplanowane jeszcze dwie wizyty – w dziecięcym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym im. Janusza Korczaka w Gdańsku Wrzeszczu oraz w zaprzyjaźnionym żłobku Puchatek znajdującym się w centrum Sopotu, niedaleko naszej siedziby.