Odstawieni na święta

Po raz drugi Caritas Archidiecezji Gdańskiej realizuje kampanię społeczną pt. „Odstawieni na Święta” wspólnie z zaangażowanymi partnerami: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, AID Ratunek, Dom Pomocy Społecznej Polanki, Dom Opieki Złota Jesień, Dom Pomocy Społecznej Ostoja oraz Dom Pomocy Społecznej w Sopocie.

W roku 2017 spośród 75 mieszkańców jednego z Domów Seniora w Gdańsku zaledwie 2 osoby wigilijny wieczór spędziły w swoich rodzinnych domach. Z kolei w wyniku kampanii w Domach Seniora w Sopocie i w Gdańsku w roku 2018 już 16 seniorów spędziło święta w domach rodzinnych oraz otrzymywaliśmy informacje, że w wyniku akcji seniorzy zostali zaproszeni do spędzenie świąt w rodzinnym gronie.

W tym roku ponownie mówimy o problemie, jakim jest „odstawianie” osób w podeszłym wieku na czas świąt. Potwierdzają to również ratownicy medyczni, którzy pracują na oddziałach ratunkowych, gdzie zaobserwować można zwiększoną liczbę zgłoszeń, przyjęć osób w podeszłym wieku do szpitali.

Celem kampanii „Odstawieni na Święta” jest zwrócenie uwagi naspędzanie świąt przez samotne osoby starsze.

Jeżeli jesteś zupełnie sama/sam, jesteś seniorem i pragniesz spędzić wigilijny wieczór w rodzinnej atmosferze – proszę zadzwoń: 515 423 919 lub wyślij maila: bkasprzyk@caritas.gda.pl. Postaramy się abyś spędził/a ten wieczór z dala od samotności.

Jeżeli chciałbyś ugościć na święta seniora/osobę samotną zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 515 423 919 lub wyślij maila: bkasprzyk@caritas.gda.pl.

W celu realizacji kampanii zainicjowaliśmy spotkanie prasowe, które odbyło się w poniedziałek, tj. 9 grudnia o godz. 9:00  w Centrum Pomocowym Caritas im. św. Jana Pawła II w Gdańsku, ul. Fromborska 24.

Na spotkaniu głos zabrali zaproszeni prelegenci, w szczególności:

Ks. Janusz Steć – Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Małgorzata Niemkiewicz – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Anna Janowicz – Prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej

Łukasz Wrycz – Rekowski – Ratownik medyczny – Fundacja AID Ratunek

Krzysztof Lis – Ratownik medyczny – Fundacja AID Ratunek

Magdalena Walczak – psycholog w Centrum Pomocowym Caritas im. św. Jana Pawła II

Podczas spotkania była możliwość zadawania pytań naszym ekspertom, jak również przeprowadzenie foto i video relacji z jego przebiegu. O naszych działaniach będziemy informowali na naszej stronie i Facebook’u a po nowym roku przekażemy wyniki kampanii poprzez zrealizowane działania skierowane do osób starszych, samotnych i niejednokrotnie schorowanych.

Mówią o nas:

Radio Gdańsk – Kliknij