19 marca jest radosnym dniem dla całej naszej Wspólnoty Domu Hospicyjnego – Uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Opiekuna Jezusa Chrystusa – patrona naszego Domu.

Uroczysta Msza Święta zgromadziła nas, wielu gości i przyjaciół w kaplicy hospicyjnej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił Ks. Kanonik Rafał Dettlaff – kanclerz Kurii Metropolitalnej Gdańskiej a w koncelebrze byli: Ks. Kan. Janusz Steć – Dyrektor CAG, Ks. Prałat Jan Ostrowski, Ks. Kan. Piotr Brzozowski – z-ca Dyrektora CAG, Ks. kan. Tomasz Kosewski – z-ca Dyrektora CAG ds. hospicjum, Ks. Adam Czuj – kapelan hospicjum, Ks. Waldemar Prondzinski i diakon Andrzej Filczuk. W gronie naszych gości byli mi.: Pani Hanna Zych Cisoń – członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Wieczysław Augustyniak – Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, str. Bryg. Adam Polakowski – Komendant Miejski PSP w Sopocie, Stanisława Domaszewicz – Prezes Hospicjum domowego św. Faustyny w Sopocie, Hanna Lewkowicz, Beata Olszewska z Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Społecznych Ergo Hestia, Bożena Przepaśnik – z Sopockiego Przedszkola nr 1, Marta Szulc – sekretarz CAG, Dyrektorzy i Kierownicy naszych Placówek Caritas z reprezentacją swoich Podopiecznych oraz Wolontariusze SKC ze SP nr 86 w Gdańsku  z Panią Teresą Michalską oraz ze SP nr 9 w Sopocie z Katarzyną Najman.

W Liturgie Mszy świętej przygotowali nasi Wolontariusze oraz Klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie i Nowicjusze Towarzystwa Jezusowego z Gdyni.

„Święty Józef choć cichy i subtelny patron to jednak bardzo skuteczny” – między innymi tę prawdę przypomniał nam w homilii ks. Rafał przytaczając kilka cudownych wydarzeń.

Po wspólnej modlitwie wszyscy zostali zaproszeni na „Wiosenny Recital” przygotowany przez studentów pierwszego roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku wydziału wokalistyki i Jazz’u. Utwory zwiewne, lekkie, powabne i pełne potencjału radości wykonały: Aleksandra Chaładaj, Natalia Capelik-Muianga, Kasia Golecka i Kinga Hornik. Akompaniował Ignacy Jan Wiśniewski. Koncert został przygotowany pod opieką dr hab. Małgorzaty Kuchtyk. To była kolejna tego dnia wyśmienita uczta przyjemności i radości z małym niedosytem, za którą jesteśmy wdzięczni – czekamy na kolejne spotkanie.

Po tylu emocjach wszyscy zostali zaproszeni do poczęstunku przygotowanego przez Panią Beatkę – naszą kucharkę i wolontariuszy. W MENU znalazły się: żurek z białą kiełbaską, tatar, różnorodne kanapki. Na osłodę do kawy lub herbaty ciasta i wypieki naszych wolontariuszy. Na koniec wszyscy goście zostali poczęstowani „józefinkami.”

Radość świętowania udzielała się każdemu. Dziękujemy Bogu Ojcu za takiego patrona naszego Domu. Za łaski i miłość w której daje nam wzrastać oraz nią obdarzać się wzajemnie. Dziękujemy za Ludzi których przyprowadza do nas i tych potrzebujących jak i tych, którzy pragną pomóc oraz wesprzeć to dzieło hospicyjne.

Dziękujemy Wszystkim Przybyłym za przyjęcie zaproszenia do wspólnego świętowania. Niech Święty Józef wstawia się, za Wami.

Tekst: Ks. Tomasz K. / Zdjęcia: Magda M.