Wczoraj późnym popołudniem do Auli Jana Pawła II przy Seminarium Duchownym w Oliwie zawitali wolontariusze Caritas, aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Byli przedstawiciele Parafialnych Zespołów, Szkolnych Kół, poszczególnych placówek Caritas, no i Centrum Wolontariatu. Naszą uroczystość uświetnił swoją obecnością Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Wyzwanie poprowadzenia całej Gali wzięli na siebie nasi młodzi wolontariusze, a zarazem byli podopieczni świetlicy „Słoneczne Wzgórze” oraz „Pod Kasztanem” – Karina oraz Damian i Damian.  Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy całej trójce, która doskonale spisała się w roli konferansjerów!

Wieczór rozpoczęliśmy od obejrzenia przedstawienia pt. „Opowieść wigilijna” przygotowanego przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z Łęgowa. Młodzi wykonawcy świetnie przedstawili przemianę głównego bohatera – zatwardziałego skąpca – we wrażliwego na krzywdę innych człowieka, który nie chce już marnować czasu i każdą chwilę pragnie wykorzystać na niesienie pomocy potrzebującym.

Poruszeni opowieścią rozpoczęliśmy oficjalną część Gali, podczas której Ksiądz Arcybiskup wręczył nagrody Samarytanina Roku 2011 dla wolontariuszy, którzy w ostatnim roku w sposób szczególny wyróżnili się swoją działalnością na rzecz osób potrzebujących.

Nagrody Samarytanina 2011 otrzymali:

– w kategorii Parafialny Zespół Caritas – PZC z Parafii pw. Św. Anny w Wejherowie

– w kategorii Szkolne Koło Caritas – SKC z Gimnazjum nr 20 w Gdańsku

– w kategorii Wolontariusz Placówki – Pan Jerzy Kamiński z Jadłodajni Caritas w Sopocie

– w kategorii Wolontariusz Centrum Wolontariatu – Pani Agnieszka Gotartowska

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Uroczysta Gala z okazji Dnia Wolontariusza to dla nas również okazja do wręczenia Aktów Powołania dla utworzonych w ostatnim roku Parafialnych Zespołów oraz Szkolnych Kół Caritas. Z roku na rok jest nas coraz więcej, z czego się bardzo cieszymy!

Co roku przyjeżdża do nas również nowa grupa wolontariuszy zagranicznych, którzy pracują w placówkach Caritas. Pięcioro z nich wraz ze swoim koordynatorem – Kasią Kostyszyn – mieli szansę zaprezentowania siebie i swoich państw wszystkim zebranym.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w quizie na temat wolontariatu, który przygotowała i poprowadziła Dorota Kowalewska – koordynator Centrum Wolontariatu. Za prawidłową odpowiedź można było otrzymać słodką (i nie tylko) niespodziankę. Chętnych do zdobycia nagród było wielu!

Na zakończenie Ksiądz Dyrektor – Janusz Steć –  zaprosił wszystkich gości na słodki poczęstunek.

Wieczór minął nam bardzo szybko! Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za udział w spotkaniu!

Szczególne podziękowania kierujemy do Szkolnego Koła Caritas z Łęgowa i ich opiekuna – Ks. Roberta Jahnsa, za fantastyczne przedstawienie, którym uświetnili naszą galę. Przy okazji gratulujemy profesjonalizmu młodym aktorom!