Kolejne szkolenie, które odbyło się w Centrum Wolontariatu Caritas dotyczyło tematu jakże ważnego w dzisiejszych czasach, a mianowicie: „Jak działać efektywnie, aby uchronić się przed wypaleniem?” 

Temat intrygujący, potrzebny i skłaniający do refleksji przyciągnął uczestników Parafialnych Zespołów Caritas. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali części teoretycznej i wykonali ćwiczenia praktyczne, które z jednej strony pokazywały, jak dbać o siebie w sensie fizycznym i psychicznym, a z drugiej przedstawiały cechy człowieka „wypalonego”, który nigdy nie będzie efektywnym wolontariuszem.

Bardzo istotne okazały się historie z życia wzięte przedstawiające przykłady ludzi żyjących z tym syndromem, które miały na celu także znalezienie siebie w życiu konkretnej „wypalonej” osoby. Efektami tego szkolenia okazało się poznanie przyczyn i skutków wypalenia, poszerzenie wiedzy na temat działań prewencyjnych przeciw wypaleniu, kreowanie pozytywnego obrazu wolontariusza.

Cenne okazało się również odkrywanie własnych kompetencji wolontariackich, wzmacnianie zasobów, odkrywanie mocnych stron jednostki i grupy. Podobnie jak przy poprzednim szkoleniu, nie zabrakło integracji grupy i wspólnego poczęstunku. Pani psycholog przedstawiła również obszerną listę literatury pomocniczej. Po tym spotkaniu uczestnicy wyszli z budynku Centrum Wolontariatu wyposażeni w solidną dawkę wiedzy, że najważniejsze to dbać o siebie.