Żonkil w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. „Pola Nadziei” to program, którego celem jest niesienie pomocy nieuleczalnie chorym. Wyrazem solidarności z nimi jest wspólne sadzenie żonkili. W ten sposób chcemy pokazać, że osoby nieuleczalnie chore są tuż obok nas, że żyją i mają podobne, jak zdrowi ludzie, marzenia i pragnienia.

19.10.16 w naszym Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku powstało kolejne „Pole Nadziei”. W całym wydarzeniu uczestniczyli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z nauczycielami. Cebule żonkili zostały zakopane przy pomniku Hewelisza – nadzieja zakwitnie na wiosnę.

ks Tomasz